Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin doğalgaz piyasasını istikrara kavuşturmanın önemini vurguladı

Putin doğalgaz piyasasını istikrara kavuşturmanın önemini vurguladı

Çarşamba, 13 Ekim, 2021 - 17:15
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin (EPA)

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa’nın yüksek fiyatlar ve düşük stoklar nedeniyle kış öncesi doğalgaz kriziyle karşı karşıya olduğu bir dönemde, doğalgaz piyasasında istikrarı yeniden sağlamanın çok önemli olduğunu vurguladı.

Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da bugün düzenlenen Rusya Enerji Haftası forumunda yaptığı konuşmada, zor bir durumda olan enerji piyasasını istikrara kavuşturmak için uzun vadeli bir mekanizma önermenin çok önemli olduğunu söyledi.

Avrupa enerji piyasasında ‘sistematik kusurlar’ olduğunu dile getiren Putin, Avrupa’da gaz fiyatlarındaki artıştan Moskova’yı sorumlu tutanlara atıfta bulunarak, “Bazıları hatalarını başkalarına yüklemeye çalışıyor” dedi.

Avrupa’da bir kesim, Moskova’yı hem daha uzun vadeli sözleşmeler için zorlamak, hem de tartışmalı Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattının onaylanması için kıtaya baskı yapmak amacıyla kasıtlı olarak arzı artırmamakla suçlamıştı.

Putin, “Yüksek kotaların hammadde üreticilerinin işine geldiğine dair bir görüş var, ancak bu insanlar ne hakkında konuştuklarını anlamıyor” şeklinde konuştu.

Rus yetkililer, son haftalarda tedarikçilerin Rusya’nın Avrupalı ​​alıcılarla yaptığı sözleşmeler kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirdiğini defalarca söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya