Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan İçişleri Bakanı: Durumun kontrolden çıkması kimsenin çıkarına değil

Lübnan İçişleri Bakanı: Durumun kontrolden çıkması kimsenin çıkarına değil

Perşembe, 14 Ekim, 2021 - 16:30
Beyrut’un Tayyuna bölgesinde çıkan çatışmalarda silahlı bir kişi (AFP)

Lübnan İçişleri Bakanı Bessam Mevlevi, Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle düzenlenen gösteri sırasında ateş açılması sonucu 6 kişinin öldüğünü, 16 kişinin ise yaralandığını duyurdu.

Mevlevi bugün düzenlediği basın toplantısında, keskin nişancıların insanları kafasından hedef almasıyla olayların başladığını bildirerek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sivil barışın bozulmaması konusunda uyaran Bakan, tüm tedbirlerin alınması gerektiğini vurguladı ve medyadan doğru haberlerin duyurulması konusunda yardım istedi.

Durumun kontrolden çıkmasının kimsenin çıkarına olmadığını dile getiren Bakan, olayın bitmesi için tüm kurumların üzerine düşeni yaptığını söyleyerek, “Durumu kontrol altına almak için siyasilerden gerekli tedbirleri almalarını isteyeceğiz” dedi.

Mevlevi, “Gösterinin organizatörleri bize gösterinin barışçıl olduğuna dair güvence verdi” diyerek, keskin nişancıların insanları kafasından hedef alması gibi tehlikeli durum karşısında şaşkına uğradıklarını belirtti.

Lübnan resmi haber ajansı NNA, Ayn Remmane ve Şiyah bölgeleri arasında yoğun ateşin yeniden başladığını ve Sivil Savunma’nın binalardan birinde mahsur kalan çok sayıda aileyi tahliye ettiğini belirtti.

Ajans ayrıca, Lübnan Ordusu İstihbarat Müdürlüğü’nün, Tayyuna bölgesinde meydana gelen çatışmalarla ilgili araştırma yürütülmesi, sivil can ve mal kaybına neden olan silahlı kişilerin tespit edilerek yakalanması için Askeri Mahkeme Yargıcı Fadi Akiki tarafından görevlendirildiğini de aktardı.


Lübnan ordusunda uyarı

Lübnan ordusu, Beyrut’taki sivillerden çatışma bölgesindeki sokakları boşaltmasını isteyerek, sokaklarda gördükleri silahlı kişilere ateş açacaklarını duyurdu.

Lübnan’da Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin, Beyrut Limanı’nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan yargıç Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle gösteri düzenleyenlere ateş açılması sonucu 6 kişi öldü, en az 16 kişi yaralandı.

Lübnan ordusu tarafından bugün Twitter üzerinden yapılan açıklamada, protestocuların Adalet Sarayı’na doğru giderken, Tayyuna bölgesinde silahlı saldırıya maruz kaldıkları bildirildi.

Açıklamada, ordunun bölgeyi hızla kordon altına aldığı, sokak girişlerine konuşlandığı ve ateş edenleri yakalamak için aramaya başladığı ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya