Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Prens Faysal, Blinken ile bölgesel güvenliğin artırılmasını görüştü

Prens Faysal, Blinken ile bölgesel güvenliğin artırılmasını görüştü

Cuma, 15 Ekim, 2021 - 08:00

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile iki ülke arasındaki stratejik ve tarihi ilişkiler ile bunları tüm alanlarında güçlendirme yollarını görüştü.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Washington’daki genel merkezinde bir araya gelen iki bakan, Ortadoğu’da güvenlik ve istikrarın sağlanması, bölge ve dünyada barışın temellerini atma çabaları başta olmak üzere ortak çıkarları ilgilendiren birçok bölgesel ve uluslararası konuyu tartıştı.

Görüşmede, Yemen’deki siyasi çözüm ve kalkınmayı engelleyen terörist Husi milislerin Yemen halkına yönelik ihlallerini durdurmaya yönelik ortak çabaların yanı sıra radikalizm ve terörün tüm tezahürleriyle mücadeleye yönelik çabaları ele aldı.

Bakanlar, Husi milislerin sivil ve ekonomik tesislere yönelik sürekli saldırılarını, uluslararası seyrüsefer tehdidini ve insanların acılarını pazarlık kozu olarak kullanmalarını durdurmak için ortak çabaları artırmanın önemini de vurguladı.

İran’ın nükleer programı ve bu konuda yapılan uluslararası görüşmeler hakkında fikir alışverişinde bulunan iki bakan, Afganistan’da güvenlik ve istikrarı sağlayacak her şeyin desteklenmesinin önemini de ifade etti.

Toplantıya Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçisi Prenses Rima bint Bender bin Sultan ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı Ofisi Genel Müdürü Abdurrahman Davud da katıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya