Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Başbakanı Aziz Ahnuş: Eğitim ve sağlık sorunlarını çözeceğiz

Fas Başbakanı Aziz Ahnuş: Eğitim ve sağlık sorunlarını çözeceğiz

Cuma, 15 Ekim, 2021 - 14:45
Fas Başbakanı Aziz Ahnuş (MAP)

Fas Başbakanı Aziz Ahnuş, dün akşam yaptığı açıklamada, yeni koalisyon hükümetinin hazırladığı hükümet programının oylaması sırasında, “Bu program eğitim, sağlık ve istihdam gibi Faslıları ilgilendiren önceliklere odaklandı" dedi.

Ahnuş, hükümet programının seçimi kazanan partilerin ortak çalışması olduğunu ve bu programı formüle eden ortak bir komite kurulduğunu söyledi.

Faslıların eğitim, sağlık, yönetim ve istihdam alanında sorunları olduğunu dile getiren Ahnuş, hükümet programının bu sorunlara cevap vermek üzere oluşturulduğunu kaydetti.

Ahnuş, geçtiğimiz Pazartesi günü Temsilciler Meclisi'nde yaptığı sunumun programın tüm detaylarını içermediğini, programa ilişkin ayrıntıların milletvekillerine dağıtılan 80 sayfalık belgede yer aldığını dile getirdi.

Eğitim sektöründe çalışanların maaşlarına zam sözü veren Ahnuş, 2022 yılından itibaren zam konusunda sendikalarla diyalog başlatacağını söyledi.

Ahnuş, “Eğitim sektörü çalışanlarının maaşlarına zam yapmakla kalmıyor aynı zamanda, eğitimin kalitesini sağlamaya yönelik planlar geliştiriyoruz. Aynı durum sağlık sektörü için de geçerli” diye konuştu.

Fas'ta Milli Bağımsızlar Birliği Partisi (RNI), Özgünlük ve Modernite Partisi (PAM) ve İstiklal Partisi’nden oluşan koalisyon hükümetinin hazırladığı hükümet programı üzerinde anlaştıklarına dikkati çeken Ahnuş, “Bundan sonra, hükümet ‘bütünleşmeyi sağlamayı ve ülkenin yaşadığı acil sorunlara yanıt vermeyi’ hedefleyecek” dedi.

Fas Başbakanı, hükümetin büyük yetkilere sahip olduğunu Faslıların da bunu istediğini dile getirdi.

Öte yandan Ahnuş, Fas'ın Kovid-19 salgınının yansımaları ve bunun devlet bütçesi ve istihdam üzerindeki etkisi nedeniyle büyük bir kriz yaşadığına dikkati çekerek, hükümetinin önümüzdeki beş yıl içinde yüzde 4'lük bir büyüme oranı ve bir milyon istihdam hedefi belirlediğini ifade etti.

Fas Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Başbakan Aziz Ahnuş hükümeti toplam 395 milletvekilinin 213’ünden güvenoyu alırken 64 aleyhte ve bir de çekimser oy kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya