Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Rus Sputnik V aşısının yeni dozlarını teslim aldı

Mısır, Rus Sputnik V aşısının yeni dozlarını teslim aldı

Cumartesi, 16 Ekim, 2021 - 08:30

Kahire yönetimi yaptığı son açıklamada tüm aşıların bir süre sonra ek doz gerektirdiğini bildirdi. Rus Sputnik V aşısının yeni dozlarını teslim alan Mısır genelinde laboratuvar analizleri pozitif çıkan 865 yeni Kovid-19 vakası tespit edildi. Koronavirüs kaynaklı sebeplerden dolayı 40 kişi yaşamını yitirdi.

Mısır Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Mısır’da dün akşam itibariyle kaydedilen toplam vaka sayısı 315 bin 842’ye ulaştı. Söz konusu hatalardan 266 bin 444’ünün iyileştiği, 17 bin 846’sının ise yaşamını yitirdiği bildirildi.

Mısır Birleşik Tedarik, Tıbbi Malzeme ve Teknoloji Yönetimi Otoritesi (AUPP) Moderna aşısının yakın zamanda tedarik edileceği bilgisini verdiği açıklamasında 525 bin doz Rus Sputnik V aşısının da teslim alındığını kaydetti.

AUPP’tan dün yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Tüm aşılar önemlidir. Bir aşı diğerine ve kesinlikle tercih edilmez. Söz konusu tüm aşılar, 6-9 ya da yaklaşık 1 yıl arasında bağışıklık sağlıyor. Bir süre sonra da ek dozlarının uygulanması gerekiyor.”

AUPP ayrıca, Mısır’da koronavirüse karşı güvenli ve etkisi hemen hemen aynı olan 6 tür koronavirüs aşısı olduğunu bildirdi.

Tüm vatandaşlara Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesine kayıt olarak en kısa sürede koronavirüs aşısını olmalarını tavsiye eden AUPP, hükümetin toplumu pandemiden koruyan ilaçları ve aşıları temin etmeye devam edeceğini vurguladı.

Yapılan açıklamalar büyük miktarda aşının depolardan sağlandığı ve ülke çapındaki aşı merkezlerine dağıtıldığı yönünde.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Halid Mücahid’e göre geçtiğimiz dönemde 60,5 milyon doz AstraZeneca, Sinovac, Sinopharm, Sputnik V, Johnson & Johnson ve Pfizer aşısı temin edildi. 5 milyon doz Moderna aşısının tedariki çin de çalışmalara başlandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde hazırlıkların artırıldığını, koronavirüs salgınını kontrol altında tutulması ve olası acil durumlara karşı önleyici tedbirler alınması yönündeki uygulamalara hız kesmeden devam edildiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya