Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Suriye’nin kuzeyinde koronavirüs uyarısı

Sınır Tanımayan Doktorlar’dan Suriye’nin kuzeyinde koronavirüs uyarısı

Cumartesi, 16 Ekim, 2021 - 08:45
Kamışlı’daki bir sağlık kliniği. (Şarku’l Avsat)

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tehlikeli bir varyantının Suriye’nin kuzeybatısını ve doğusunu vurduğu konunda uyarıda bulundu. Söz konusu uyarı, akut oksijen ve solunum cihazı sıkıntısı nedeniyle bölgedeki sağlık sisteminin zorluklar yaşadığı bir dönemde yapıldı. Özerk Sağlık İdare yetkilileri koronavirüs vaka sayısındaki artış ve sağlık sektörünün içinde bulunduğu zorluklar nedeniyle Fırat bölgesinde tam kapanma önlemleri uyguluyor.

MSF önceki gün resmi internet sitesinden yayınladığı açıklamada Suriye'nin kuzeybatı bölgelerinin şimdiye kadarki en ciddi salgına tanıklık ettiğini vurguladı. Artan ihtiyaçların sınırlı oksijen kaynaklarını aşmasıyla sağlık tesislerinde test kitlerinin tükendiğini ve bu durumla başa çıkmakta zorlanıldığı kaydedildi. Sınır Tanımayan Doktorlar kuruluşu, İdlib ve Halep'in kuzey ve batı kırsalında silahlı muhalif grupların kontrolü altındaki bölgelerde nüfusun yaklaşık dört milyonu bulduğu, 33 koronavirüs tedavi merkezinden ise yalnızca 16’sının çalıştığı bilgisini verdiği açıklamasında kötü sağlık altyapısı ve tedarik sorunlarının virüsün yayılmasına imkan verdiği vurgulandı.

MSF Suriye Misyonu Başkanı Francisco Oero Y Villar düzenlediği basın toplantısında acil oksijene veya yoğun bakıma ihtiyaç duyanların yeterli yatak ve solunum cihazı olmaması nedeniyle uzun süreler beklediğini, bu durumun önceki dalgalara göre daha yüksek ölüm oranlarına yol açtığını ifade etti. Virüsü kontrol altına alma çabalarının sağlık hizmetlerine yetersiz erişim ve düşük aşılama oranı nedeniyle başarısızlığa uğradığına dikkat çeken Villar, toplam nüfusun sadece yüzde 3'ünün aşılandığını, tanıtım eksikliği sebebiyle insanların aşı olmakta tereddüt ettiğini kaydetti.

Erken Uyarı Ajansı ve Sivil Savunma Örgütü, 9 bin kişiye virüs bulaştığını ve 9 kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu. İdlib ve Halep kırsalındaki toplam vaka sayısı 80 bini bulurken ölü sayısı ise bin 500’e yükseldi.

MSF’nin yaptığı açıklamada ayrıca Suriye’nin kuzeydoğusunda, koronavirüs teşhisi için PCR testi yapabilen tek laboratuvarın malzeme sıkıntısı çektiğine dikkat çekildi. Vaka sayısının düşmemesi halinde önümüzdeki haftalarca testlerin durdurulma riskiyle karşı karşıya olduğu aktarıldı. Yaşanan yetersizlikler, Haseke'deki salgın tedavi tesisinin ihtiyacı karşılamak için Kamışlı, Rakka ve Tabka şehirlerinden oksijen tüpleri tedarik edilmesine neden oluyor.

Özerk yönetime bağlı sağlık yetkilileri, idari bölgelerden Fırat’ta kapsamlı yasak tedbirlerinin alındığını duyurdu. 10 gün sürecek olacak tam kapanma Ayn el Arab (Kobani) ve Tel Abyad kırsalını da kapsıyor. Yasağın bugün yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bölgesel Sağlık Otoritesi Başkanı Ahmed Mahmud, bölgenin karşı karşıya kaldığı dördüncü dalganın öncekilerden daha tehlikeli olduğuna dikkati çektiği açıklamasında “Virüs bulaşan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Yasak kapsamında gıda dükkanları hariç tüm ibadethaneler, düğün salonları ve yas çadırları kapatıldı” dedi.

Bin 300 kişiye yapılan PCR testinden 566’sının pozitif çıkmasıyla, bölgede virüs bulaş sayısında artış yaşanıyor. Geçtiğimiz hafta ise yapılan 260 testten 166’sı pozitif çıkmıştı.

Kamışlı Sağlık Otoritesi, koronavirüs sebebiyle 18 kişinin yaşamını yitirdiğini, 309 kişinin testinin de pozitif çıktığını duyurdu. Toplam bin 77 kişinin öldüğü bölgedeki vaka sayısı 31 bin 413 olarak bildirildi. Suriye Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise 285 yeni vaka tespit edildiği ve 8 kişinin daha yaşamını yitirdiği bilgisi paylaşıldı. Hükümet güçlerinin kontrol ettiği bölgelerde toplam vaka sayısı 37 bin 794, ölü sayısı ise 2 bin 365’e ulaştı. Mart 2020’de patlak veren pandemiden bu yana bölgede 24 bin 720 kişi iyileşti.


Editörün Seçimi

Multimedya