Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler, özel elektrik santrali sahiplerine baskı uyguluyor

Husiler, özel elektrik santrali sahiplerine baskı uyguluyor

Cumartesi, 16 Ekim, 2021 - 09:45
​Sana’da eski şehir binaları önündeki Yemenliler (Reuters)

Yemenli kaynaklar, Husi milislerin ticari elektrik santrallerinin sahiplerini, Sanaa ve kontrolleri altındaki diğer şehirlerde sokakları, mahalleleri ve binaları aydınlatmaya zorladığını bildirdi. Öte yandan Husi milisler, Mevlid Kandili’nde grubun siyasi ve mezhepsel kutlamalarına harcama bahanesiyle haraç toplama faaliyetleri yürütüyor.

Kaynaklar Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte, örgütün kontrolü altındaki Elektrik Bakanlığı'nın bir hafta önce Sanaa'daki ticari elektrik şirketlerine, milislerin kontrolü altındaki şehirlerde ve bölgelerde sokakları aydınlatmaları yönünde talimat verdiğini ortaya koydu.

Kaynaklara göre, Husilerin kurduğu ve uluslararası olarak tanınmayan hükümetteki Topluluk Bakanlığına bağlı komiteler, kendilerine bağlı olmayan istasyon sahiplerinin talimata uyup uymadıklarını denetlemek, şantaj ve baskı yapmak için sahaya indiler.

Aynı kaynaklara göre, darbeciler, kontrolleri altındaki bölgelerde ‘Mevlid Kandili Süslemeleri’ni aydınlatmayan istasyon sahiplerine en ağır cezayı uygulama sözü verdiler. Gerçekte ise örgüt üyeleri dini günleri, istismar ederek bir çeşit vergi dönemi gibi kullanıyor.

Sanaa'daki özel elektrik santrallerinin sahipleri, Husilerin kendilerine tekrar eden baskılarından dert yanıyorlar. Husilerin son olarak kendilerine sadık elektrik santrallerinin bayilerini dışarıda tutarak kendilerine hukuk dışı talimatlar gönderdiklerini ifade ettiler.

Bu istasyonların sahiplerinden bazıları, Şarku'l Avsat’a yaptıkları açıklamada, milislerin elektrik santralleri sahipleri de dahil olmak üzere vatandaşlardan ve tüccarlardan silah zoruyla para topladıklarını belirttiler.

İran'ın Yemen'deki kolu olan örgüt, daha önce 4 Ekim'de Sanaa'daki istasyonların sahipleri ile ‘Mevlid Kandiline hazırlıkta Elektrik ve Enerji Bakanlığı’nın rolü’ sloganıyla kapsamlı bir toplantı düzenlemişti.

Sanaa'daki kaynaklara göre, toplantı sırasında örgüt, istasyon sahiplerini herhangi bir karşılık almadan başkent Sanaa’daki mahalleleri, sokakları, meydanları ve bazı binaları aydınlatma ve süsleme projesine başlamaya zorladı.

İstasyon sahiplerini hedef alan bu girişimin ardından Sanaa’daki vatandaşlar, ticari şirketler aracılığıyla kendilerine sağlanan elektrikte önemli bir zayıflama meydana geldiğini belirttiler. Ayrıca elektrik sektöründeki yatırımcılara yönelik Husi baskısının bir sonucu olarak özel şirketler aracılığıyla sağlanan elektriğin sık sık kesildiğini ifade ettiler.

Özel bir elektrik santralinin sahibi, kendi adına çeşitli isimler ve bahaneler ile Husilerin tekrar tekrar hedefi olduğunu belirterek yerel ve uluslararası insan hakları kuruluşlarını bu sektördeki yatırımcıları kurtarmaya ve sistematik Husi eylemlerini durdurmak için çalışmaya çağırdı.

İsmi "NH" ile sembolize edilen bir istasyonun sahibi, “Milisler, kendi destekçilerinin bu sektörde tekelleşmesi için diğer istasyon sahiplerini tekrar tekrar hedef alıyor ve boğmak istiyor” açıklamasında bulundu.

Husiler, birkaç ay önce de elektrik sektöründe faaliyet gösterin iş insanlarını hedef alan operasyonlar gerçekleştirmişti. Nisan ayı sonlarında örgüt, Sanaa da ve kontrolü altındaki diğer bölgelerde kendisine bağlı olmayan düzinelerce istasyon sahibini hedef almıştı. Milisler bu faaliyetler ile eş zamanlı olarak bir dizi hayati sektörü ve çeşitli Yemenli tarafı hedef alan kampanyalar yürütmüştü.

O sırada Sanaa'daki yerel kaynaklar Şarku'l Avsat'a, iki gün içinde başkent Sanaa’da bulunan 19 ticari elektrik santralinin Husi vergi kampanyasına dahil edildiğini belirtmişti.

Kampanyanın 12'den fazla mal sahibinin tutuklanmasıyla sonuçlandığına dikkati çeken kaynaklar, vatandaşların Husi liderlerini elektrik fiyatlarının ikiye katlanmasının arkasında olarak gördüklerini aktardılar.


Editörün Seçimi

Multimedya