Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Aşısız yetişkinler arasında Kovid-19’a bağlı ölüm riski aşı olanlara kıyasla 11 kat daha yüksek

Aşısız yetişkinler arasında Kovid-19’a bağlı ölüm riski aşı olanlara kıyasla 11 kat daha yüksek

Cumartesi, 16 Ekim, 2021 - 14:15
Kovid-19 kurbanının tabutunu taşıyan maskeli bir görevli (Arşiv-Reuters)

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan güncel verilerine göre, ABD’de Ağustos ayında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşısız yetişkinlerin virüs sebebiyle ölüm riski, tam aşılı yetişkinlere göre 11 kat daha yüksekti.

CNN’in haberine göre, aşısız yetişkinler, aşı olanlara kıyasla Ağustos ayı boyunca 6 kat daha fazla enfeksiyon riskiyle karşı karşıya kaldı. Ayrıca Ağustos ayının son haftasında, aşısız yetişkinlerin enfeksiyon sebebiyle hastaneye yatış riski, aşılı yetişkinlere göre yaklaşık 19 kat daha yüksekti.

CDC verileri, ülke genelinde yeni vaka sayılarının azalması ile aşılanmamış yetişkinler arasında Kovid-19’a bağlı ölüm riskinin son haftalarda azaldığını gösteriyor. Ağustos ayının son haftasında, aşılanmamış yetişkinler arasındaki ölüm oranları, ayın ilk haftasına göre yaklaşık yüzde 30 daha düşüktü.  Bu oran, her 100 bin kişi başına 13 ölüm kaydedilirken son haftada 100 bin kişi başına yaklaşık 9 ölümün kaydedildiği anlamına geliyor.

Buna karşılık aşılı kişiler arasındaki ölüm riski Nisan ayından bu yana, 100 bin kişi başına 1,2 ölümü aşmıyor.

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walinsky geçen hafta ABD’de virüse karşı bağışıklığı olmayan birçok aşılanmamış insan olduğuna dikkat çekti.

Aşısız kişiler arasındaki risk oranları yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. Örneğin, 50 yaşın altındaki aşısız yetişkinler arasında Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatış oranı, aşının tam dozlarını olmuş yetişkinlere göre yaklaşık 15 kat daha fazla kaydedildi. 50-64 yaş arası kişiler için aşısız kişilerde hastaneye yatış oranı aşı olanlara kıyasla 31 kat daha fazla, 65 yaş ve üzeri olanlar için, aşısız kişilerde hastaneye yatış oranı aşı olmayanlara kıyasla 16 kat daha fazla kaydedildi.

CDC Kovid-19’a karşı aşı olmanın enfeksiyon riskini azalttığını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya