Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afrika Birliği Komiserliği’ne genel sekreter ataması yapıldı

Afrika Birliği Komiserliği’ne genel sekreter ataması yapıldı

Göreve, Akdeniz için Birlik Genel Sekreteri olarak görev yapan Fethullah el-Sijilmassi getirildi.
Cumartesi, 16 Ekim, 2021 - 11:45
Fethullah el-Sijilmassi

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan yapılan açıklamada Afrika Birliği Komiserliği’ne ilk kez olarak Faslı bir diplomatın, Fethullah el-Sijilmassi’nin genel sekreter olarak atandığı duyuruldu. Afrika Birliği tarafından yapılan atama şeffaflık, liyakat ve yeterlilik kriterleri temelinde, çok sayıda üst düzey aday arasında düzenlenen seçimin ardından gerçekleşti.

Devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Kasım 2018’de gerçekleştirilen Afrika Birliği'nin 11. Olağanüstü Zirvesi'nde belirlenen bu görev, Afrika Birliği Komiserliği’nin yapısal reformunun bir parçası sayılıyor.

Sijilmassi, Afrika Birliği Komisyonu birimlerinin genel yönetimine liderlik etmekten, kurumun çeşitli sektörler ve üye ülkelerle pratik koordinasyonun sağlanmasından ve Afrika teknik mimarisinin en iyi şekilde işleyişinin sağlanmasından sorumlu olacak.

Sijilmassi'nin atanması, Fas'ın Ocak 2017'de Afrika Birliği'ne dönüşünden bu yana, oluşumun küresel reformların uygulanması ve kurum içinde iyi bir idari ve mali yönetişim kurma konusundaki devam eden taahhüdü bağlamında gerçekleşti.

Sijilmassi daha önce Fas'ın Fransa Büyükelçisi ve merkezi Barselona’da kurulan Akdeniz için Birlik Genel Sekreteri olarak görev yaptı.

Fransa’nın Grenoble kentinde bulunan Siyasi Araştırmalar Enstitüsü’nden mezun olan Sijilmassi burada Avrupa ekonomisinde derinlemesine çalışmalar yürüttü. Ayrıca yine Grenoble'deki Sosyal Bilimler Üniversitesi'nde Avrupa Ekonomisi alanında doktora yaptı.

Profesyonel kariyerine 1989-1992 yılları arasında Fas Ticaret Bankası'nda başlayan Sijilmassi. 1992-1993 yılları arasında da Dış Ticaret Bakanı'nın ofisinde Avrupa Birliği ile müzakerelerden sorumlu resmî görevli olarak atandı. Daha sonra bakanlıkta çeşitli kademelerde görev aldı.

Sijilmassi, eski Dışişleri Bakanı Muhammed bin İsa döneminde Dışişleri Bakanlığı’nda görevlendirildi. 6. Kral Muhammed tarafından Fas'ın Brüksel'deki Avrupa Birliği Büyükelçisi olarak atandı. Ayrıca bakanlıkta Avrupa İşleri Müdürü görevini yürüttü.

Fransa'da 6. Kral Muhammed tarafından Fas Büyükelçisi olarak 2003 ve 2004'te atanmadan önce NATO Büyükelçisi olarak Aralık 2008'e kadar görev yaptı.

Sijilmassi Arapçanın yanı sıra Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve İspanyolca dillerine de hakim.


Editörün Seçimi

Multimedya