Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Menfi, Libya’daki askeri kurumları birleştirme çalışmalarını sürdürüyor

Menfi, Libya’daki askeri kurumları birleştirme çalışmalarını sürdürüyor

Pazar, 17 Ekim, 2021 - 08:00
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi (Reuters)

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Libya Ulusal Ordusu Komutanı Halife Hafter’e bağlı Genelkurmay Başkanı Korgeneral Abdürrezzak al-Naduri ile Tobruk şehrinde bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede, yaklaşan seçimlerin yürütülmesine ve ülkenin her yerinde istikrar, güvenlik ve barışın sağlanmasına katkıda bulunmak amacıyla askeri kurumları birleştirmek için çalışmaya devam etme konusu ele alındı.

Başkanlık Konseyi Medya Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, toplantıda, 5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin ateşkesin pekiştirilmesi, sahil yolunun açılması ve çeşitli taraflardan tutukluların serbest bırakılması konusunda gerçekleştirdiği önemli adımlar tartışıldı.

5+5 Ortak Askeri Komitesi üyeleri, geçtiğimiz hafta paralı askerler, yabancı unsurlar ve yabancı güçlerin ülkeden aşamalı olarak ayrılmasını amaçlayan eylem planını onayladıklarını açıkladı.

Açıklamada, Komite’nin, planın uygulanmasının desteklenmesi ve Libya’nın egemenliğine saygı duyulması için ilgili yerel ve uluslararası taraflarla iletişim kurma konusunda fikir birliğine varıldığı da ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya