Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Arap Parlamentosu, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki rolünü övdü

Arap Parlamentosu, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki rolünü övdü

Pazar, 17 Ekim, 2021 - 12:15

Arap Parlamentosu’nun Mısır’ın başkenti Kahire’deki genel merkezinde üçüncü yasama döneminin ikinci oturumu dün başladı.

Arap Parlamentosu Başkanı Adil el-Usumi’nin başkanlık ettiği oturuma, Yemen Şura Konseyi Başkanı Ahmed Ubaid bin Dağr ve Arap Parlamentosu Çocuklar Grubu Başkanı Retaj el-Abbasi de katıldı.

Parlamento Başkanı Usumi, oturumda Yemen’deki gelişmelere değinerek, Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın önderliğindeki Suudi Arabistan’ın, kardeş Yemen halkının acılarına son vermek, güvenlik ve istikrara yönelik meşru özlemlerini gerçekleştirmek için yürüttüğü çabalara övgüde bulundu.

Yemen hükümetinin geçici başkent Aden’e dönüşünü takdir eden Usumi, terörist Husi milislerin Yemen halkına, özellikle de masum kadın ve çocuklara karşı işlediği savaş suçlarının yanı sıra Suudi Arabistan’daki sivil nesneler, ekonomik tesisler ve sivil havaalanlarına yönelik devam eden saldırılarını kınadı.

Usumi, uluslararası toplumu bu suçları durdurmak için ivedilikle harekete geçmekle birlikte hukuki ve ahlaki sorumluluğunu üstlenmeye ve Marib şehri ve Abdiyye semtindeki yaşanan trajik duruma son vermeye çağırdı.

Arap Parlamentosu Başkanı, “Bu suçlara karşı uluslararası sessizliğin devam etmesi, bu milisleri terör suçlarında ısrar etmeye teşvik edecektir” şeklinde bir uyarı da yaptı.

Terör ve Radikal İdeoloji ile Mücadele Arap Merkezi’nin açıldığını dile getiren Usumi, merkezin terör ve radikal ideolojiyle mücadele alanındaki parlamenter çabaları desteklemek için bölgesel ve uluslararası bir merkez olmayı hedeflediğini söyledi.

Arap Parlamentosu, Arap halkının öncelikli meselesi olan Filistin konusuna sağlam ve kalıcı desteğini de vurguladı.

Ayrıca Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Parlamentolar Arası Birlik Başkanı ve UNESCO Genel Direktörü’ne, işgalcilerin Mescid-i Aksa’daki sistematik ihlalleri konusunda Filistin davasını destekleyen uluslararası harekete devam edilmesi çağrısında bulundu.

Usumi, Etiyopya’ya Nahda Barajı (Rönesans Barajı) konusundaki müzakerelerde samimi bir siyasi irade gösterme talebinde bulunarak, barajın doldurulması ve işletilmesine ilişkin kurallar konusunda yasal bir anlaşmaya varılması gerektiğini sözlerine ekledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya