Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Haiti’de ABD’li misyonerler ve aileleri kaçırıldı

Haiti’de ABD’li misyonerler ve aileleri kaçırıldı

Pazar, 17 Ekim, 2021 - 12:30
Başkent Port-au-Prince'de Haiti ordusunun üyeleri (AFP)

ABD medyasına göre, Haiti’de ABD’li misyoner ile aralarında çocukların da bulunduğu aile üyeleri dün çeteler tarafından kaçırıldı.

New York Times ve CNN, kaçırma olayının Croix des Bouquets’deki bir yetimhaneyi ziyaret eden misyonerlerin, başkent Port-au-Prince’in kuzeyindeki Titanyen’e doğru yola çıktıkları sırada gerçekleştiğini bildirdi.

CNN, Haiti güvenlik güçlerinden isimsiz bir kaynağa atıfta bulunarak, kaçırılanların 14 yetişkin ve 3 çocuk olduğunu aktardı.

Ohio merkezli bir Hristiyan yardım grubunun ses kaydına atıfta bulunan Washington Post, silahlı bir çetenin misyonerler ile çocuk ve kadınları içeren aile üyelerini alıkoyduğunu bildirdi.

Medyada, misyonun saha direktörü ve ABD Büyükelçiliği’nin konu üzerinde çalıştığı bilgisi verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı ise, gelişmelerden haberdar olduklarını bildiren açıklamasında, “Yurt dışındaki ABD vatandaşlarının refahı ve güvenliği, Dışişleri Bakanlığı’nın en yüksek önceliklerinden biridir” ifadelerini kullandı.

Artan çete şiddeti, Haiti’de binlerce kişiyi yerinden etti ve ekonomik faaliyeti kesintiye uğrattı.

Şiddet, Temmuz ayında Devlet Başkanı Jovenel Moise’nin suikast ile öldürülmesi ve Ağustos ayında 2 binden fazla insanın ölümüne neden olan bir depremden sonra tırmandı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya