Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye, İsrail'i eski milletvekilini öldürmekle suçluyor

Suriye, İsrail'i eski milletvekilini öldürmekle suçluyor

Pazar, 17 Ekim, 2021 - 12:45
Golan Tepeleri'ndeki İsrail-Suriye sınırı (Arşiv - Reuters)

Şam yönetimi, Tel Aviv’i 12 yılını İsrail hapishanelerinde geçiren Suriye Meclisi’nin eski bir üyesini öldürülmekle suçladı.

Şarku’l Avsat’ın Esed rejimine ait el-İhbariye TV’den aktardığı haberine göre "Serbest bırakılan esir Medhat Salih el-Salih’in, Kuneytra kırsalında bulunan Ayn et-Tina bölgesinde İsrail güçleri tarafından hedef alınarak şehit edildi”.

Ayn et-Tina, İsrail'in işgal ettiği Golan Tepelerinin yakınında bulunan bir köy. Öte yandan el-İhbariye TV kanalı, "Şam hükümetinin, bu korkakça suç eylemini şiddetle kınadığını” bildirdi.


İsrail: Yorum yok

İsrail ordusu sözcüsü ise söz konusu iddia üzerine yaptığı açıklamada “ordunun İsrail sınırları dışındaki gelişmeler hakkında yorum yapmadığını” ifade etti.

Şam rejimi, Salih'in 1985'te “İsrail makamlarına direnme” suçlamasıyla hapse atıldıktan sonra İsrail'de 12 yıl hapis yattığını açıkladı. Daha sonra Salih Suriye parlamentosuna milletvekili seçilmişti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya