Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bolsonaro, koronavirüs krizini ele alış biçimiyle ilgili 11 suçlamayla karşı karşıya

Bolsonaro, koronavirüs krizini ele alış biçimiyle ilgili 11 suçlamayla karşı karşıya

Pazar, 17 Ekim, 2021 - 16:30
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro (AFP)

Son anketlere göre popülaritesi büyük oranda azalan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizini ele almada sorumsuz olarak görülen politikası hakkında Senato Soruşturma Komitesi tarafından hazırlanan raporun yayınlanmasıyla zor bir durumla karşı karşıya kalacak.

Senato Başkanı Renan Calheiros, Bolsonaro’ya, ‘ihmal sonucu adam öldürme’, ‘büyücülük’ ve ‘insanlığa karşı suç’ da dahil olmak üzere en az 11 suçlama yöneltileceğini açıkladı.

Analistler, merakla beklenen bu raporun yalnızca kısa vadede sembolik bir etkiye sahip olacağına inanıyor.

Aşırı sağcı Devlet Başkanı, görevden alınmasına yol açacak olası adımları engellemek için Temsilciler Meclisi’nde hala gerekli desteğe sahip.

Ancak, azalan popülaritesi nedeniyle bir sonraki seçimde yeniden seçilmesi mümkün görünmeyen Bolsonaro için bunun siyasi sonuçları felaket olabilir.

Senato Soruşturma Komitesi, ülkede 600 binden fazla insanın hayatını kaybettiği sağlık krizinde hükümetin ihmallerini gözler önüne serdi.

Komite, bakanlar, parlamenterler ve özel şirket temsilcilerini dinledikten sonra, aşıların alımındaki gecikmeler gibi diğer gerçekleri de araştırıyor. Ancak duruşmalarda, özellikle yolsuzluk davalarıyla ilgili şok edici skandallar ortaya çıktı.

Komite, Bolsonaro’nun aşı alımında yolsuzluğa göz yumduğundan şüpheleniyor ve bu da savcılığı soruşturma açmaya sevk etti.

Ancak özellikle Brezilyalıları şoke eden şey, hastaları bilgilendirmeden bazı tedavilerle gizli deneyler yaptığından şüphelenilen bir hastaneye yöneltilen çok ciddi suçlamalar oldu.

Senato Soruşturma Komitesi doğrudan kovuşturma başlatma yetkisine sahip değil, ancak raporunu Başsavcılığa gönderebilir. Ayrıca, Bolsonaro hakkında daha önce başka şikayetler almış olan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne de sevk edebilir.

Komite Başkanı Ömer Aziz, AFP’ye verdiği demeçte, “Çok şey öğrendik. Bolsonaro ve çevresindekiler pek çok suç işledi ve Brezilya’da olduğu kadar yurtdışında da bunlara yanıt vermeleri gerekecek” dedi.

Halihazırda Yüksek Mahkeme ve Yüksek Seçim Mahkemesi önünde beş soruşturmayla karşı karşıya olan Bolsonaro, Komite’nin soruşturmasını ‘saçmalık’ olarak nitelendiriyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya