Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, aşı olmayan memurların 15 Kasım’dan itibaren devlet dairelerine girmesini yasakladı

Mısır, aşı olmayan memurların 15 Kasım’dan itibaren devlet dairelerine girmesini yasakladı

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 09:30
Mısır Koronavirüs Krizi Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği toplantı (Mısır Başbakanlığı)

Mısır, Kovid-19 aşısı olmamış devlet görevlilerinin 15 Kasım’dan itibaren, aşı olmayan Mısır halkının ise 1 Aralık tarihinden itibaren hükümet binalarına giriş yapmasını yasakladı.

Mısır Başbakanı Mustafa Medbuli, Mısır Koronavirüs Krizi Yönetim Kurulu toplantısında ülkenin tüm valiliklerinin vatandaşlara aşı sağlanmasının önemini vurgulayarak bireylerin ve toplumların güvenliğini sağlamak için kamuoyu bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Komite, 15 Kasım tarihinden sonra hükümet çalışanlarının her hafta bir PCR testi yaptırması gerektiğini, vatandaşların ise 1 Aralık tarihinden itibaren aşı olmadığı taktirde hiçbir hükümet binasına giremeyeceğini açıkladı.

Komite, koronavirüs krizi ile mücadele etmek için 1 milyar Mısır lirası tahsis edileceğini ve tedbirlere bağlı kalarak halkın artık camilerdeki lavaboları yeniden kullanabileceğini belirtti.

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed, ülkede mevcut doz sayısının geçen haftaya göre 2,7 milyon doz artarak yaklaşık 63,2 milyona ulaştığını belirterek Ekim ayında Mısır’da üretilecek iki milyon doza ek olarak Ekim ayında ülkede yaklaşık 7,8 milyon doz aşının sağlanacağını açıkladı.

Bakan Zayed, Mısır genelinde aşı merkezlerinin sayısının arttığını ve toplamda yaklaşık 31,7 milyon doz yapıldığını belirtti. Yapılan açıklamada Cuma günleri camilerin, Pazar günleri kiliselerin, mahkemelerin ve çok sayıda vatandaşların bulunduğu tesislerin aşı merkezi olarak kullanılacağını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya