Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

‘İhvan’da bölünme’ krizi genişliyor

‘İhvan’da bölünme’ krizi genişliyor

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 13:45
Mısır’da yasaklı terör örgütü İhvan’a üye olmakla suçlananların yargılaması sürüyor. (AFP)

Mısır dışındaki İhvan liderleri arasındaki kriz, çatışan iki cephe arasında sorunun kendi lehlerine sona erdiği imajını sunma girişimlerine rağmen sürüyor. İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Vekili İbrahim Munir cephesinin gençlerin liderlik pozisyonlarına atanmasıyla krizin bittiğini duyurduğu bir zamanda İstanbul’daki örgütün eski Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin’in Rehberlik Yardımcısı ve Maslahatgüzar olarak atandığını duyurmaya hazırlanması, örgütün Türkiye ve İngiltere cepheleri arasındaki genişleyen bölünmeye işaret ediyor. İki cephe arasında karşılıklı suçlamalar devam ederken, uzmanlar bunu ‘örgüt kurma yönteminin ve yabancı istihbarat servislerinin çalışmalarına müdahalesinin doğal bir sonucu’ olarak görüyor.

Örgüt liderleri arasından son kriz geçtiğimiz Haziran ayına kadar uzanıyor. Munir, Türkiye’deki Teşkilat İşleri İdari Ofisi’nin feshedildiğini, Hüseyin ve ortaklarının görevinden alındığını duyurdu. Munir’in birkaç gün önce Hüseyin’i görevden aldığını duyurması krizi tırmandırırken, örgütün Şura Konseyi üyelerini seçmek için yapılan iç seçimler altı ay süreyle ertelendi. Munir iki gün önce bir televizyon kanalı ile gerçekleştirdiği röportajında, iç krizin son erdiğini ve gerçeği reddeden 6-7 üye olduğunu belirterek, Usame Süleyman ve Suheyb Abdulmaksud’un örgütün sözcüleri olarak atanması ve Hüseyin cephesinden sayılan Talat Fehmi’nin görevden alınması sebebiyle grup içindeki çatlağı iyileştirmek için genç isimlerin atamalarının yapıldığını duyurdu.

Munir açıklamasında, bayrağın gençlere teslim edilmesi gerektiğini söyledi. Hüseyin cephesi ise, Hüseyin'in İhvan Rehberlik Konseyi Başkan Yardımcılığına atanması ve Munir'in yerine vekalet etmesi de dahil olmak üzere yeni atamaları duyurmak için bir basın toplantısı düzenlemeyi planlıyor. Mısırlı İslami hareketler uzmanı araştırmacı yazar Mahir Farghali konuyla ilgili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, krizin henüz bitmediğini söyleyerek, “Örgüt istikrara kavuşmayacak. Mahmud Hüseyin'in cephesinin tamamen bölünmesi de dahil olmak üzere onu bekleyen birkaç senaryo var. İkinci senaryo ise Mahmud Hüseyin cephesinin yeni bir parti kurması. Her şey mümkün ve resim net değil… Örgütün nereye gideceğini önümüzdeki günler gösterecek” dedi.

Örgüt üyeleri krizin son bulmasını beklerken, bazıları örgütün liderlerinin krizleri çözmek ve iki cephe arasındaki uyumsuzluğu sona erdirmek için cezaevlerindeki liderlerine başvurabileceği ihtimaline güveniyor. Farghali açıklamasında, hapishanelerdeki liderlerin sıkı gözetim altında olduğunu ve hiçbir şey yapamayacakları için bunun pek olası olmadığını söyleyerek, örgüt içinde görüş ayrılıkları olmasının doğal olduğunu bunun grup oluşumun bir sonucu olduğuna vurgu yaptı. Bu sorunların Hasan el Benna’nın kurduğu örgütün gövdesinde yattığına değinen Farghali, bu insanlara fırsat ve bir dereceye kadar özgürlük verilmesiyle bölünmelerin ve kargaşaların meydana gelmesinin doğal olduğunu kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya