Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen’den Husileri barışa zorlamak için uluslararası baskı çağrısı

Yemen’den Husileri barışa zorlamak için uluslararası baskı çağrısı

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 11:15
Yemen Dışişleri Bakanı dün Riyad’da Rusya’nın Yemen büyükelçisi ile yaptığı görüşme sırasında (SABA)

Yemen hükümeti, Husilerin iç savaş sırasında sivillere yönelik baskılarını ‘savaş suçları’ olarak nitelendirerek, uluslararası topluma Husilerin başta Marib olmak üzere Yemen’in çeşitli bölgelerinde açtıkları savaşın durdurulması ve barış yapmaya zorlanmaları için Husi milislere gerçek bir baskı uygulanması çağrısında bulundu.

Bu çağrı, Yemen Dışişleri Bakanı Ahmed Avad bin Mübarek’in dün, ABD’nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cathy Westley ve Rusya’nın Yemen Büyükelçisi Vladimir Dedushkin de dahil olmak üzere bir dizi ülkenin büyükelçileriyle görüşmelerde bulunduğu sırada yaptığı resmi açıklamalarda geldi.

Resmi kaynaklar, Dışişleri Bakanı Bin Mübarek’in ABD’nin Yemen Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Cathy Westley ile görüştüğünü, görüşmede gerilimin yükselmesi ve Husilerin sivillere yönelik saldırganlığı gölgesindeki durumda yaşanan son gelişmelerin ve barış sürecinin geleceğinin ele alındığını söyledi.

Kaynakların aktardığına göre, Yemen Dışişleri Bakanlığı Husi milislerinin saldırılarının devam ettiğini, başta Marib’te olmak üzere Yemen genelinde sivilleri hedef alan saldırıların arttığını ve bu eylemlerin milislerin vahşice ve uluslararası toplumun savaşı sona erdirme, Yemen’e barış getirme istediğine karşı kayıtsızlığını yansıttığını belirtti.

Dışişleri Bakanı Bin Mübarek, bu gerilimin barış sürecini baltalama ve insani kriz ile ona eşlik eden ekonomik çöküşü daha da kötüleştirme tehdidi oluşturduğu uyarısında bulundu. Bakan abluka, açlık, misillemeler ve Marib ilinin El-Abdiyye ilçesi sakinlerinin öldürülmesi dahil olmak üzere Husi milislerinin eylemlerine değinerek bunları “savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar” olarak nitelendirdi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Bakan Bin Mübarek, şiddeti durdurmak ve Yemen halkının acılarına son vermek için uluslararası toplumun, Husileri ciddi ve gerçek bir barış sürecine girmeye zorlayacak gerçek ve etkili baskı araçları bulmaya çalışması gerektiğini vurguladı.

SABA’ya göre, Westley ABD’nin, Husilerin Marib’deki eylemlerini ve insanların hareketlerini, insani yardımları ve El-Abdiyye sakinlerine yönelik temel hizmetleri engellenmelerini kınadığını belirtti. Westley ülkesinin, Husilerin Marib’e yönelik saldırılarını durdurma ve uluslararası toplumun Yemen’deki çatışmayı sona erdirme çağrılarına karşılık vermeye yönelik tutumunu vurguladı. Yetkili aynı zamanda ülkesinin Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen barış sürecine, meşru hükümete ve Yemen’in güvenliği, birliği ve istikrarına yönelik destek verdiğini bir kez daha dile getirdi.

Kaynaklar, Bakan Bin Mübarek’in Rusya’nın Yemen Büyükelçisi Vladimir Dedushkin ile görüştüğünü, Husi milislerinin El-Abdiyye bölgesinde işlediği soykırım varan suçları ve masum sivilleri hedef alan boğucu ablukaya devam etmeleri özellikle de savaştan sonra yaralı kadın ve çocukları tahliye etmeyi reddetmelerini ele aldıklarını aktardı. Yemenli bakan, Kızıldeniz’deki çevre güvenliği için hala ciddi bir tehdit oluşturan Safer petrol tankı sorunu ile ilgili olarak, tankta meydana gelebilecek herhangi bir sızıntı veya patlamadan kaynaklanabilecek felaketin insanlık üzerindeki oluşabilecek yansımalarına karşı uyarıda bulundu.

Bakan, uluslararası toplumun Yemenlilerin çektiği acıları son vermek ve savaşı durdurmak üzere siyasi bir anlaşmaya varmak için Husi milislerine ve İran rejimine baskı yapılmasının son derece önemli olduğunu vurguladı.  Kaynaklar ayrıca, Bakan’ın Polonya’nın Yemen Büyükelçisi Jan Stanisław Bury ile görüştüğünü ve gelişmelerin ele alındığını bildirdi.

Kaynakların aktardığına göre, Bin Mübarek’in meşru otoriteye karşı Husi milislerinin yaptığı darbenin sebep olduğu insani felaketi sona erdirmek için siyasi bir çözüme ulaşmanın önemini vurguladığını söyledi. Bakan ayrıca başta El-Abdiyye ilçesinin ablukaya alınması, köylerin balistik füzeler ve ağır silahlarla bombalanması, ilçedeki tek hastanenin yıkılması ve ilçedeki binlerce kişinin yerinden edilmesi, yerinden edilmiş kişilerin tekrar göç ettirilmesi, hasta ve yaralı sivillerin tahliye edilmesinin reddedilmesi, insanlığa karşı suçlar işlenmesi ve soykırım uygulanması olmak üzere milislerin Yemen’in tüm bölgelerindeki eylemlerine dikkati çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya