Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısırlı mahkum yuttuğu telefonu 6 ay boyunca midesinde sakladı

Mısırlı mahkum yuttuğu telefonu 6 ay boyunca midesinde sakladı

Pazartesi, 18 Ekim, 2021 - 11:45

Mısır’ın güneyindeki Asvan Üniversite Hastanesi'ndeki sağlık ekipleri, bir mahkumun midesinden 6 ay önce yuttuğu bir cep telefonu çıkardı. Doktorlar, servise girdiklerinde hastanın (M.A.) ağrısını fark ettiler. Testler sonucu hastanın mide ve bağırsakları arasında duran bir cep telefonunun bulunması ve bunun mide ve bağırsaklarda ciddi enfeksiyonlara sebep olduğu görülünce mahkumun hayatının kurtarılması için acilen ameliyata alındı.

Asvan Üniversite Hastaneleri İcra Direktörü Dr. Ashraf Maabad, hastanede daha evvel buna benzer bir olay yaşanmadığı için hastanın karnından bir cep telefonunun çıkmasının cerrahi ekip arasında gülüşmelere neden olduğunu söyledi. Asvan Üniversitesi'nin önceki gün yapmış olduğu açıklamaya göre mahkumun 6 ay önce yuttuğu telefon, doktorların telefonun mideden çıkartmasını gerektirecek şekilde bir etki meydana getirmişti.

Mısırlı mahkum sağlık personeline cep telefonunu hapishanede kullanmak için yuttuğunu ve tuvalette çıkararak sakladığını söyledi. Ancak cep telefonunu teslim eden sağlık ekibine göre, cep telefonunun sindirilmesini engelleyen ve olumsuz etkilerini azaltan plastik bir torbaya sardığı için mahkumun son seferde cep telefonunu çıkaramadığını söylediler.

Aslında bu garip olay Mısır'da ilk kez yaşanmıyor. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre geçen yıl Eylül ayında Benha Üniversite Hastanesindeki doktorlar Mısırlı bir gencin midesinden 7 ay önce yuttuğu cep telefonunu çıkarmıştı.

Aynı yıl Kahire Üniversites Kasr Al-Ainy Hastanesi’ndeki doktorlar, 4 saatlik bir ameliyat sonrası bir hastanın midesinden toplam 6 bin 500 Mısır lirası çıkardılar. Doktorların söylediğine göre banknotlar dört ayrı ruloya sarılmıştı.

Eylül 2019'da Mansura Üniversitesi'ndeki cerrahlar serebral atrofiden (beyin küçülmesi) mustarip 20 yaşındaki Mısırlı bir adamın bağırsaklarından halka ve zincirlere ek olarak çok sayıda çatal bıçak çıkarmayı başardı.

2019'un başında, Mısır’ın Dekayliye şehrindeki bir doktor, sürekli bir kusma halinden mustarip olan zihinsel engelli 10 yaşındaki bir çocuğun midesinden 20 madeni para çıkardı. Doktorlara göre, metal eşyaların yutulması bazen midede yanmaya, atardamarların ve kan damarlarının yaralanmasına, kan zehirlenmesine, sürekli bir ağrı hissi ve iştah kaybına neden olur.


Editörün Seçimi

Multimedya