Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır'da koronavirüs aşısı için merkezler artırılıyor

Mısır'da koronavirüs aşısı için merkezler artırılıyor

Salı, 19 Ekim, 2021 - 07:15

Mısır'da tren istasyonlarında, camilerin ve kiliselerin önlerinde koronavirüs aşısı yapılması için yer tahsis edildiği duyuruldu. Hükümetten yapılan açıklamalar hastanelerdeki doluluk oranının yüzde 25 olduğu yönünde.

Mısır Kabinesi Sözcüsü Nader Saad konuya dair şunları söyledi:

"Ağır hasta sayısı önceki üç dalgaya göre çok daha az. Hastanelerinin doluluk oranı da aynı şekilde. dedi. Salgının şu anki yayılma hızı öncekilere oranla sağlık sektörü üzerinde daha az baskı oluşturuyor.  Bu durum aşılamanın yaygınlaşmasından kaynaklanıyor.”

Mısır Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 871 kişide daha koronavirüs tespit edildiği, 44 kişinin ise yaşamını yitirdiği kaydedildi. Sağlık Bakanlığı verilerine göre dün akşam itibari ile Mısır’da toplamda 318 bin 456 vaka kaydedilirken 268 bin 843 kişi iyileşti. 17 bin 970 kişi ise yaşamını yitirdi.

Mısır Kabinesi’nden bir sözcünün dün bir televizyon programında kasım ayından itibaren hayata geçirilecek uygulamayla aşı olmayan üniversite personelinin çalıştıkları kurumlara giremeyeceği, aynı kararın 15 Kasım'dan itibaren öğretmenler ve diğer okul personeli için de geçerli olacağını söyledi. Şu ana kadar toplam 60 milyon doz aşıdan 31,5 milyonunun vatandaşlara uygulandığına dikkat çeken sözcü bunlardan 16 milyonun ilk doz, 9 milyonun da ikinci doz olduğunu bildirdi. Mobil aşılama ile de 6 milyon doz aşı uygulandığı bilgisini paylaştı. Sözcü vatandaşların yüzde 40'ının aşılanması hedefine bu yılın sonuna kadar ulaşılmasının, aşılara erişilebilirliğe, bakanlığın sağlık hizmetlerinin halka anlatılmasına ve aşı olmaya yönelik talebe bağlı olduğunu söyledi. Luksor, Aswan, Kızıldeniz ve Güney Sina gibi aşıyı kabul eden şehirlerde epidemiyolojik durumun daha iyi ve enfeksiyon oranlarının da daha düşük olduğunu vurguladı.

Sözcü, hükümetin trafik kontrol noktalarında, kiliseler ve cami önlerinde, Kahire metro istasyonlarında, tren istasyonlarında ve toplu taşıma duraklarında aşılama noktaları kurmayı planladığınıbelirtti.

Evkaf Bakanlığı Savunma İşlerinden Sorumlu Müsteşar Ayman Ebu Ömar da şu açıklamada bulundu:

"Camilerdeki tuvaletlerin yeniden açılması kararının çarşamba gününden itibaren uygulanmaya başlanmasına karar verildi. Bununla birlikte camilerde namaz kılarken tüm ihtiyati tedbirler halen gereklidir. İbadet edenler, maske ve kişisel seccade kullanma ve mesafeyi koruma gibi ihtiyati tedbirlere uymaya devam etmeliler."


Editörün Seçimi

Multimedya