Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır Danıştayı ilk kez kadın hakimlere kapılarını açtı

Mısır Danıştayı ilk kez kadın hakimlere kapılarını açtı

Çarşamba, 20 Ekim, 2021 - 08:45
Mısır Danıştay Başkanı Muhammed Hüsam el-Din ilk kez Konsey'de görev alan kadın hâkimleri ağırladı. (Reuters)

Mısır Danıştayı, 1940'larda kurulmasından bu yana ilk kez kadın hakimlere kapılarını açtı. Yasal yemin 98 kadın hakim böylece yeni görevlerinde çalışmaya başladı. Bu gelişme, kadınların Başsavcılık ve Danıştay haricindeki çeşitli birimlerinde hakim ve savcı olarak çalışmasına uzun yıllar izin veren Mısır yargısı için önemli bir adım oldu.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi geçtiğimiz haziran ayında, Yargı Heyetleri Yüksek Kurulu toplantısına başkanlık ettiği sırada yaptığı açıklamada ekim ayı itibariyle kadınların ilk kez Danıştay ve Başsavcılık'ta çalışmasına izin verileceğinin duyurmuştu.

Kadın hakimlerin dün Danıştay’daki yeminleri vesilesiyle yayınlanan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Danıştay'da göreve başlayan kadın hakimlerin tamamı yüksek lisans ve yüksek eğitim derecesine sahip. Dosyalarında, önceki görevleriyle ilgili herhangi bir değerlendirme bulunmuyor. Umarız bu, sizler için yeni ve başarılı bir başlangıç ​​olur.”

Mısır Danıştay Başkanı Muhammed Hüsam el-Din yeni kadın hakimleri bu yüce görevi hakkıyla yerine getirmeye, idari yargı bilimlerinden sürekli bir biçimde haberdar olmaya, kanunlara bağlı kalmaya ve yargı idaresi ile birlikte, uyum içinde çalışmaya çağırdı.

Danıştay’dan daha önce yapılan açıklamada İdari Savcılık ve Devlet Dava Kurumu'ndan aktarılan vekil ve yardımcı müşavir kadrolarına kadın üyelerden başvuruların kabul edildiği duyurulmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya