Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere’de vaka sayılarının artması sebebiyle yeni kısıtlamalar gündemde

İngiltere’de vaka sayılarının artması sebebiyle yeni kısıtlamalar gündemde

Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 09:15

İngiltere halk sağlığından bir yetkili dün (Çarşamba), kış mevsiminin gelişi ile hastanelerin hastalarla dolmasına sebep olabilecek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka artışı ile mücadele kapsamında yeni kısıtlamaların uygulanması çağrısında bulundu. Ancak mevcut durumda bu seçeneğin uygulanması pek olası görülmüyor.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, Avrupa’nın en yüksek verileri arasında yer alan İngiltere’deki yeni vaka sayıları geçen kış kaydedilen seviyelere yaklaştı. Hastaneye yatış oranları ve can kayıpları nispeten düşük bir seviyede seyrederken, Pazartesi günü 50 bin vaka ve 223 can kaybı kaydedildi. Bu, Mart ayından bu yana kaydedilen en yüksek can kaybı oldu. Ülkede kaydedilen toplam can kaybı ise yaklaşık 139 bin kişiye ulaştı.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) Konfederasyonu Başkanı Matthew Taylor, Sky News’e, “İki veya üç hafta içinde muhtemelen işlerin kötüleşeceği bir durumdayız. Bu nedenle hemen harekete geçmemiz gerekiyor.” dedi.

Taylor, hastaneler için genel olarak stresli bir dönem olan kış mevsimi yaklaşırken tedbir alınmazsa sağlık sistemi üzerindeki baskının artacağını belirtti.

Temmuz ayında İngiltere’de çoğu ihtiyati kısıtlama kaldırılırken, Matthew Taylor Muhafazakâr Başbakan Boris Johnson hükümetine sağlık krizinin kötüleşmesi durumunda, kapalı alanda maske kullanımı veya uzaktan çalışma gibi bazı önlemlerin yeniden uygulanmasını gerektiren alternatif planı etkinleştirme çağrısında bulunmuştu.

Hükümet ise, Temmuz ayında neredeyse tüm kısıtlamaları kaldırarak aşı kampanyasına güvenmeye devam etmeyi tercih etti ve kısıtlamaları sıkılaştırmayı şimdilik reddediyor.

İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng Sky News’e, “Kapanmaya geri dönmek veya yeni kısıtlamalar getirmek istemiyoruz” dedi. Kwarteng, “Şu anda üçüncü dozun gençlere uygulanması yavaşlarken, takviye aşı uygulamasına bağlı kalmak istiyoruz. Performansı iyileştirebiliriz.” dedi.

Hükümet salı günü, Delta varyantının İngiltere’de yayılan yeni türü olan mutantını ‘yakından izlediğini’ duyurdu, ancak yeni mutantın daha bulaşıcı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Bazı bilim adamları, özellikle ergenler ve genç yetişkinler arasındaki mevcut kötü durumu, çocuklardaki aşılama oranının düşük olmasına, çok erken aşılanan kişilerin bağışıklığının düşmesine ve hükümetin bu konudaki yaklaşımının çok liberal olmasına bağlıyor.

İngiltere’de okullardaki Kovid-19 vaka sayılarındaki artış, ülkenin ergenlere aşı uygulamasını uzun bir süre ertelemeye yönelik kararıyla ilgili endişelere neden oldu.

Bloomberg haber ajansı Salı günü, güncel hükümet verilerine göre, 9 Ekim'e kadar İngiltere’de bulunan ortaokullardaki öğrencilerin yüzde 8'inden fazlasının- 11 ila 16 yaşları arasındaki – koronavirüs testlerinin pozitif çıktığını bildirdi.

Bu sayı, yetişkinler arasındaki enfeksiyon oranından sekiz kat daha yüksek. Okulların yeniden açılmasından önce Eylül ayı başlarında kaydedilen orana kıyasla ise çocuklar arasındaki vakalarda yaklaşık yüzde 2 artış kaydedildi.


Editörün Seçimi

Multimedya