Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’de Uluslararası Koalisyona ait üs SİHA ile hedef alındı

Suriye’de Uluslararası Koalisyona ait üs SİHA ile hedef alındı

Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 09:15
El-Tenf’te Uluslararası Koalisyon’a bağlı ABD’li bir asker ve Washington’un desteklediği Suriye güçşeri (AP Arşiv)

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’de Irak ve Ürdün sınırları yakınında bulunan ve ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon’un kullandığı el-Tanf askeri üssünün silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile hedef alındığını açıkladı.

İngiltere merkezli SOHR açıklamada, Uluslararası Koalisyon güçlerinin DEAŞ ile mücadele etmek için el-Tanf askeri üssünü etkin bir biçimde kullandığını belirtti. Açıklamada saldırıyı kimin gerçekleştirdiği belirtilmezken, olayda üssün içindeki bir büfe, cami ve gıda deposunun hedef alındığı ifade edildi.

AFP’ye demeç veren bir ABD’li yetkili saldırıyı doğrularken, olayda can kaybı yaşanmadığını belirtti.

Üs, Suriye’nin Ürdün ve Irak ile sınır kapısına yakın bir noktada bulunuyor.

Üs, DEAŞ’ın Suriye’nin doğusunun kontrolünü ele geçirmesinin ardından kuruldu. Ancak üs, DEAŞ’ın ortadan kaldırılmasından bu yana bölgedeki İran askeri kuvvetlerinin varlığını sınırlamak için ABD tarafından kullanılmaya başladı.

Üs, Suriye’de Kürt kontrolü altında olan kuzey bölgesi dışındaki ABD’ye ait olan tek bölge.

ABD’li güçler söz konusu üste saldırılara maruz kalırken, İran destekli milisler Suriye’nin doğusunda ve Irak’ta SİHA ve füzeler ile ABD’li güçlere saldırılar gerçekleştiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya