Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt Emiri’nden af kararının önünü açmaya yönelik görevlendirme

Kuveyt Emiri’nden af kararının önünü açmaya yönelik görevlendirme

Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 10:30
Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzuk Ali El Ganim. (Şarku’l Avsat)

Kuveyt Emirlik Divanı İşleri Bakanı Şeyh Muhammed Abdullah el Mübarek es-Sabah, Kuveyt Emir Şeyh Nevvaf el- Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın Ulusal Meclis Başkanı, Başbakan ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı’nı af kararının çıkarılmasına hazırlık yapılması için görevlendirildiğini duyurdu. Açıklamada görevlendirme kapsamında geçmiş dönemlerde hüküm giymiş aktivistler ve Kuveytli politikacıların affedilmesi için hüküm ve koşulların teklif edilmesi olduğu kaydedildi.

Kuveyt Ulusal Meclis Başkanı Marzuk Ali El Ganim, Kuveyt Emiri’nin Ulusal Meclis Başkanı, Başbakan’ı ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı’nı af kararnamesinin yayınlanmasına hazırlık olarak geçmiş dönemlerde çeşitli davalardan hüküm giymiş bazı Kuveytlilerin affedilmesine dair kontrolleri ve koşulları önermeleri için görevlendirdiğini vurguladı.

Söz konusu gelişme, Kuveytlilerin yurt dışında ikamet eden parlamento muhalefetinin liderlerinin yanı sıra bazı aktivistleri ve yazarları, özellikle 2011'de Ulusal Meclis'i basmakla suçlananları affetmek için kararname yayınlanmasını bekledikleri bir zamanda geldi. Kamu kurumları ile ilişkili suçlardan hüküm giyen çok sayıda mahkum bundan yaralanırken gelişmeler muhalefetle yaşanan çok sayıda siyasi tartışmanın da sayfalarını aralıyor.

Kuveytli Bakan dün yaptığı açıklamada Kuveyt Emiri’nin, Ulusal Meclis'ten 40 milletvekilinin iş birliği yapma ve siyasi istikrarı sağlama konusundaki isteğini teyit eden çağrısının ardından halkın onurlu gelenekleri ve ülkesinin çıkarları için ulusal birliği korumak adına Kuveyt Ulusal Meclis ve Bakanlar Konseyi'ne mesajlarını ilettiğini söyledi. Kuveyt Emiri’nin anayasanın 75’inci maddesi uyarınca anayasal hakkını kullanmaya kara verdiğini ifade eden Bakan, Ulusal Meclis Başkanı’nı, Başbakan’ı ve Yüksek Yargı Konseyi Başkanı’nı affın yayınlanmasına hazırlık olarak geçmiş dönemlerde davalardan hüküm giymiş bazı Kuveyt vatandaşları için af şart ve koşullarını önermekle görevlendirdiği bir kararname çıkardığını dile getirdi.

Hâlihazırda Türkiye'de bulunan eski muhalefet milletvekilleri 2011'de meclisi basmak suçundan hapis cezasına çarptırıldılar. Müslim el Berak, Faysal el Müslim ce Ceman el Herbeş’in af dosyası, hükümet ve muhalefet arasındaki diyalogun merkezinde bulunuyor.

Kuveytli Bakan ayrıca daha fazla siyasi istikrar sağlamanın yollarını tartışmak ve iki makam arasında iş birliğini geliştirmek için yasama ve yürütme makamları arasında ulusal bir diyalog başlatıldığını da duyurdu. Bakan, yasama ve yürütme makamlarının söz konusu yönergeyi takdir ettiğini ve bu diyalogun ülkedeki siyasi gerilimi sona erdirmesini istediklerini dile getirdi.

Kuveyt Emiri, geçtiğimiz ay iktidara gelişinin birinci yıl dönümü vesilesiyle ülkedeki yasama ve yürütme makamları arasında ulusal bir diyalog çağrısında bulunarak herkesi sorunları çözmeye  ve engelleri aşmaya davet etti.

Emir ayrıca her iki otoriteyi siyasi gerilimi azaltmak ve çözüm bekleyen sorunları çözmek için çalışmaya çağırdı.

Ulusal Meclis içinde af yasası ve diğer konulardaki anlaşmazlık, parlamento muhalefeti ile hükümet arasındaki ilişkinin sürekli olarak kötüleşmesine ve Kuveyt'in siyasi bir açmaz yaşamasına neden oldu. Bu anlaşmazlık, parlamentonun feshedilmesine, hükümetin istifasına,  ekonomik reformların engellenmesine ve yatırımların kesintiye uğramasına yol açtı.

Ulusal Meclis’ten 40 milletvekili dün, kapsamlı ulusal uzlaşının ilk adımları doğrultusunda af yasasını onaylaması için Emir’e çağrıda bulundu. Milletvekili Ubeyd el Vesmi önceki gün yaptığı açıklamada, siyasi görüşü nedeniyle hüküm giyen Kuveytliler için affın onaylanmasını kapsamlı ulusal uzlaşının ilk adımı olarak değerlendirdi.

Milletvekilleri tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamafa şu ifadeler kullanıldı:

“Dünyanın ve bölgenin tanık olduğu değişiklikler ve büyük zorluklar, hepimizin farklılıkları bir kenara bırakıp tek bir aile ruhu içinde çalışmasını gerektiriyor.”

Açıklamayı imzalayan milletvekilleri, af kararnamesi çıkarılmasının ‘kalıcı siyasi istikrar ve meclis içi ve dışındaki tüm taraflar arasında yeni bir sayfa açmak’ için yapıcı işbirliğine yol açacağını vurguladılar.


Editörün Seçimi

Multimedya