Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bilim adamları yakında dinozorları klonlayabilecek

Bilim adamları yakında dinozorları klonlayabilecek

Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 12:00
Almanya'nın Stuttgart kentindeki Devlet Doğa Tarihi Müzesi'nin içindeki dinozor maketleri (AP)

Bilim insanları, milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş bu canlıların DNA'sını içeren bir fosil keşfettikten sonra yakın zamanda dinozorları klonlayabilecekler.

The Sun'da yer alan habere göre, bilim insanları, Kuzey Çin'de volkanik kül altında yeni keşfedilen fosilde bulunan DNA'nın şimdiye kadar gözlemlenen ilk genetik kod olabileceğine inanıyor.

Bilim insanları, bu keşfin dinozorları klonlamalarına ve bu dev canlıların insanlarla birlikte yaşamalarına da olanak sağlayabileceğine dikkati çekti.

Çin Bilimler Akademisi'nden bir ekip tarafından keşfedilen fosil, 125 milyon yıl önce yaşamış ve volkanik küllerin içinde mükemmel bir şekilde korunmuş ‘caudipteryx’ cinsine ait bir dinozor uyluk kıkırdağı parçasıdır.

Profesör Alida Bellol, "Elimizde iyi ve heyecan verici ön veriler var ve bu dinozorun DNA dizisini yeniden oluşturabilmeyi umuyoruz" dedi.

Dinozorların nesli, 66 milyon yıl önce bir asteroidin Dünya'ya çarpmasıyla yok oldu. Depremler, tsunamiler ve orman yangınlarının ardından kül bulutlarının güneşi örtmesiyle oluşan on yıllık bir karanlık sonucu bitki ve hayvanların yaklaşık yüzde 76'sı yok oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya