Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’dan Cezayir’e ‘egemenliğimize saygı duyun’ açıklaması

Fransa’dan Cezayir’e ‘egemenliğimize saygı duyun’ açıklaması

Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 15:45
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian (Reuters)

Fransa, Cezayir’in Paris Büyükelçisi Muhammed Anter Davud’un Fransa’daki Cezayirlileri sadece o ülkede değil, kendi ülkelerinde de yatırım yapmaya çağırmasının ardından Cezayir’i Paris’in egemenliğine saygı duymaya çağırdı.

Büyükelçi, 17 Ekim 1961 katliamı kurbanlarını anmak için düzenlenen bir forumda, “Fransa’daki en büyük yabancı topluluğa ve 18 konsolosluğa sahip Cezayir’in, sadece Cezayir siyasetine müdahale etmek için değil, Fransız siyaseti düzeyinde de meseleleri kendi eline almaması kabul edilemez” demişti.

Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Fransa’nın Cezayir egemenliğine saygı gösterme konusundaki derin bağlılığını yineledi. Tüm ortaklarımızdan da bizim egemenliğimize saygı göstermelerini beklediğimizi söylemeye gerek yok” denildi.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Le Monde gazetesinde yer alan Cezayir’e yönelik suçlayıcı ifadeleri Cezayir’de büyük tepkilere neden oldu.

Macron’un Cezayir resmi tarihinin Fransa’ya düşmanlık üzerine inşa edildiğini öne sürmüştü.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Macron’un ifadeleri kınanmıştı.

Fransa’nın 1954-1962 yılları arasında Cezayir Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne karşı yürüttüğü Cezayir savaşı hala iki ülke arasındaki ilişkileri bulandırıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya