Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır-Katar iş birliği hız kazandı

Mısır-Katar iş birliği hız kazandı

Bakanlar ve büyükelçiler düzeyinde toplantılar düzenlenmesine yönelik davetler sürüyor.
Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 12:45
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi (sağda) ve Katar Emiri Hamad ağustos ayında Bağdat'ta bir araya geldiler.

Mısır-Katar ilişkilerini yeniden başlatmaya adımlar, son iki gün içerisinde iki ülkenin bakanları bir araya geldiği, iş birliği ilişkileri ve bunları geliştirmeye yönelik mekanizmaların ele alındığı toplantılar ve Doha’nın Kahire’nin Katar Büyükelçisi’nin itimatname belgelerini aldığını duyurması ile hız kazandı.

Suudi Arabistan Krallığı ocak ayında, ilişkilerin yaklaşık 4 yıl boyunca kopmuş olmasının ardından Riyad, Kahire, Manama ve Abu Dabi ile Doha arasındaki anlaşmazlığı sona erdirmek için imzalanan el-Ula Anlaşması’na ev sahipliği yapmıştı. İkili ilişkiler için Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ağustos ayında Bağdat’ta Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Dün Kahire’de Arap Ulaştırma Bakanları Konseyi’nin 34’üncü oturumu kapsamında, Mısır Ulaştırma Bakanı Kamil el-Vezir ile Katarlı mevkidaşı Cassim bin Saif es-Sulaiti bir araya geldi.

Mısır’dan yapılan açıklamaya göre Katar Ulaştırma Bakanı Sulaiti, deniz taşımacılığı da dahil çeşitli ulaştırma sektörlerinde iki taraf arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çekti. Katar hükümetinin, Hamad Limanı gibi noktaların en güncel uluslararası sistemlere uygun olarak geliştirilmesi, yönetimi için şirket kurulması ve limanların aktif hale getirilmesi konularını gündeme taşıdığını bildirdi.

Mısır Ulaştırma Bakanı Kamil el-Vezir de Mısır’ın küresel lojistik ve ticaret merkezine dönüştürmeye yönelik büyük çapta hedeflerini gerçekleştirmek için deniz taşımacılığı sistemini ve tüm Mısır limanlarının kapsamlı gelişimini sağlayacak bir planı kapsayan, iki taraf arasında iş birliği imkanını memnuniyetle karşıladı. Bakan söz konusu dayanışmanın Ayn es-Suhna Limanı’nın modern uluslararası limanlara uygun hale getirilmesine yönelik geliştirme çalışmalarının tamamlanmasının iki taraf arasındaki iş birliğinin seçkin bir örneği olduğunu belirtti. Kızıldeniz’deki merkez liman haline gelen Ayn es-Suhna Limanı, Güney ve Doğu Asya ile Güney, Batı Avrupa ve Kuzey Afrika arasındaki ticaret rotaları için hizmet veriyor.

Katar Ulaştırma Bakanı, Mısırlı mevkidaşını bu alandaki ortak iş birliğini ilerletmek için Katar limanlarını ziyaret etmeye çağırırken Mısırlı Bakan da Katarlı mevkidaşını, ulaşım sektöründen uluslararası büyük şirketlerin katılacağı, 7 Kasım’da Kahire’de başlayacak olan akıllı ulaşım sektörü fuarı ve konferansı “TransMEA 2021”e davet etti.

İki ülke arasındaki ulaştırma bakanları toplantısı, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani’nin, Mısır’ın Katar Büyükelçisi Amr Kamal El-Din Berry El-Sherbiny’nin itimatname belgelerini teslim almasından bir gün sonra düzenlendi. Diğer yandan, Mısır İşgücü Bakanı Muhammed Saafan, önceki gün Katar’ın Mısır Büyükelçisi Salim Mübarek el-Şafi arasında da bir görüşme gerçekleştirildi.

Mısır İşgücü Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Bakan, önümüzdeki dönemlerde Mısır işgücünün duyacağı ihtiyaçlar için Katar’daki durumun, Mısır Büyükelçiliği ve İşgücü Bakanlığı’na bağlı işçi temsilciliği ofisi aracılığı ile incelenmesinin önemine dikkat çekti. Sorunların belirlenmesi ve iki ülke arasındaki ilişkilerin eskisinden daha iyi hale getirmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Saafan bunların yanı sıra İşgücü Bakanlığı ve Mısır hükümetinin Katar’ın Mısır’daki yatırımları konusundaki her türlü engeli aşmaya hazır olduğunu söyledi. İki tarafın ilişkileri yeniden zirveye taşıma açısından sorumluluk alması gerektiğine dikkat çekti.

Mısır’ın yaptığı açıklamaya göre Katar’ın Mısır Büyükelçisi Salim Mübarek el-Şafi Mısır İşgücü Bakanı’na teşekkürlerini ve takdirlerini sunarken gelecek dönemde Katar ile Mısır arasında birçok alanda ve sektörde yeni iş birliğine dayalı ilişkiler döneminin başlatılması konusundaki güçlü arzusunu dile getirdi. Büyükelçi, Katar’ın kalkınma, gelişme ve modernleşme başlıklarındaki başarılarında Mısır’ın çalışmalarının payının da büyük olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya