Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi: Ülkem Lübnanlıların acılarını hafifletme konusunda kararlı

Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi: Ülkem Lübnanlıların acılarını hafifletme konusunda kararlı

Perşembe, 21 Ekim, 2021 - 14:30
Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi Anne Grillo (Reuters)

Fransa’nın Beyrut Büyükelçisi Anne Grillo, bugün Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn ile görüştü.

Büyükelçi, ülkesinin Lübnan’daki ekonomik ve mali iyileşme sürecinde başarı sağlanmasını kolaylaştırma ve Lübnanlıların acılarını hafifletmeye kararlı olduğunu söyledi.

Büyükelçi Grillo, görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Lübnan’a yardım konusundaki kalıcı taahhüdünü de içeren sözlü bir mesajını Avn’a iletti.

Fransız Büyükelçi, Paris’in Uluslararası Para Fonu (IMF) ile devam eden müzakereleri takip ettiğini dile getirerek şu ifadeleri kullandı;

“Lübnanlılara 500 bin doz Pfizer aşı sağlayacak olan Fransa, elektrik ve sağlık koşullarının ele alınmasına yardımcı olmaya hazır. Ayrıca eğitim sektörü, askeri ve güvenlik güçlerini desteklemeye devam edecek. Çünkü Lübnanlıların ıstırabının şiddetlendiği bir zamanda ülkede istikrarı temel ve gerekli bir faktör olarak görüyor.”

Büyükelçi, Cumhurbaşkanı Avn ile görüşmesinde güvenlik konusundaki gelişmelerin yanı sıra hükümetin önümüzdeki sonbaharda yapmayı taahhüt ettiği parlamento seçim konusunun da ele alındığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya