Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye'yi 'Gri Listeye' ekledi: Ankara’dan tepki

Mali Eylem Görev Gücü, Türkiye'yi 'Gri Listeye' ekledi: Ankara’dan tepki

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 09:30
Türk lirası (Reuters)

Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü (FAFT) tarafından kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele konusunda yeterince çaba göstermeyen ülkelerin yer aldığı gri listeye alınmasına tepki gösterdi.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yapılan uyumluluk çalışmalarına rağmen ülkemizin gri listeye alınması hak edilmeyen bir sonuç ortaya çıkarmıştır. Bundan sonraki süreçte, FATF ve ilgili tüm kurumlarla işbirliği içerisinde gerekli adımlar atılmaya devam edilecek ve ülkemizin hak etmediği bu listeden en kısa sürede çıkması sağlanacaktır” denildi.

FATF Başkanı Marcus Pleyer, dün konuya ilişkin açıklamasında, Türkiye’nin 2019’dan bu yana kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele alanında bazı ilerlemeler kaydettiğini dile getirdi.

Pleyer, “FATF, Türkiye’nin bütün endişe uyandıran alanlarda, belirli ölçüde ilerleme kaydettiğini görüyor. Ancak ciddi sorunlar bulunuyor. Bankacılık, altın ve değerli taş ticareti ve emlak gibi yüksek riskli sektörlerin denetimi bunların içinde yer alıyor” dedi.

39 üyeli FAFT’ın bir ülkeyi gri listesine dahil etmesinin, o ülkedeki yabancı yatırımlar açısından yansımaları olabilir.

Karar, para birimindeki değer kaybı nedeniyle Türk ekonomisini olumsuz yönde etkileyebilir.


Editörün Seçimi

Multimedya