Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Afganistan sınırı yakınlarında DEAŞ’lı 3 militan etkisiz hale getirildi

Afganistan sınırı yakınlarında DEAŞ’lı 3 militan etkisiz hale getirildi

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 07:00
Reuters arşiv

Pakistan polisi dün Peşaver bölgesinde, Afganistan sınırı yakınlarında düzenlenen bir operasyonla DEAŞ mensubu 3 militanın etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Polis tarafından yapılan açıklamada, istihbarat sonucu düzenlenen baskında silahlı 3 veya 4 kişinin kaçmayı başardığı belirtildi. AFP’ye konuşan bir kaynak, söz konusu militanların komşu Afganistan'dan Pakistan'a girdiğini aktardı.

Yerel basında ağustos ayında çıkan haberlerde, Afganistan sınırındaki Belucistan’ın yönetim merkezi Ketta'da DEAŞ'ın Horasan koluna mensup en az 11 militanın polis tarafından etkisiz hale getirildiği bildirilmişti.

Pakistanlı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda DEAŞ’ın ülkedeki varlığını inkar etmişlerdi. Ancak militan grup, 2019'da Ketta'da 20 kişinin ölümüne neden olan bir bombalı saldırı da dahil olmak üzere ülkedeki Şii topluluğunu hedef alan eylemlerden bazılarının sorumluluğunu üstlenmişti.

Örgütün eski kalesi, her iki ülkeden de vatandaşların yaşadığı, Pakistan sınırındaki Afgan eyaleti Nangarhar’dı. Taliban hareketi ile aralarında şiddetli rekabetin bulunduğu DEAŞ, Afganistan'da ülkenin yeni yöneticileri üzerinde ciddi bir baskıya neden olan bir dizi saldırı gerçekleştirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya