Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cartier mücevherlerindeki İslam sanatları etkisi

Cartier mücevherlerindeki İslam sanatları etkisi

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 08:45
Kolye, Cartier Paris. (Cartier Evi)

Paris’in dün ev sahipliği yaptığı sergide yer alan Cartier mücevherleri, antik evin 20’inci yüzyılın başından bu yana İslam sanatlarından esinlendiğini, takılarında geometrik şekillerin ve turkuaz mavisi ile zümrüt yeşilinin birlikte kullanarak değişikliklere gittiğini gözler önüne serdi. Bu yönelim bugün de devam ediyor.

"Cartier ve İslam Sanatları" adlı sergi, Fransa'nın başkentindeki Dekoratif Sanatlar Müzesi'nde açıldı. Söz konusu sergi lüks mücevherler, cami kaplamaları, Osmanlı tarzı kumaşlar ve işlemeli İran sandıkları arasındaki inanılmaz bağlantıyı ortaya koyuyor.

Serginin küratörlerinden olan, Louvre İslam Sanatları Bölümü Müdür Yardımcısı ve biri olan Judith Enon Renaud, AFP'ye yaptığı açıklamada koleksiyonun daha önce sergilenmediğini bildirdi.

Dekoratif Sanatlar Müzesi Antik ve Modern Mücevherat Bölümü küratörü, Evelyn Bossemer de ilk kez mücevherlere adanmış bu serginin ‘yaratıcılığın tüm aşamalarını yeniden inşa ettiğin’ söyledi.

Cartier Evi’nin kurucusunun torunu Louis Cartier'in 20’inci yüzyılın başında Art Nouveau hareketinden fazlaca ilham almadığını ve müşterilere ‘yeni, belki Rus, belki de Fars’ bir şey sunmak istediğini ve sonuçta Farsı seçtiğini ifade etti. Evelyn Bossemer'in ifade ettiğine göre bu noktada eserleri modern yapan, İslam sanatlarından esinlenilmesi. Bossemer bunun Cartier mücevherlerinin ‘temel bir parçası’ olduğunu vurguladı.

Bossemer açıklamasında ayrıca geometrik desenlerin ‘mimariden alındığına’, diğer yönlerinin ise ‘Orta Asya'daki camilerin giydirilmesinden’ esinlenildiğine dikkat çekti. Açık turkuaz mavisi, koyu lapis taşı rengi ile zümrüt yeşili veya ‘cennetin renginin’ birlikte kullanımı gibi renk kombinasyonlarının da Doğu'dan geldiğine dikkat çekti. 1930’larda, evin sanat yönetmeni Jean Toussaint’ın ametist taşından ilham alan mor rengi tanıttığını ve Babür İmparatorluğu'ndan Hint takılarından esinlenerek üç boyutlu parçalar yarattığı bilgisini verdi.

Bossemer açıklamasının devamında söz konusu geometrik desenlerin bugün halen var olduğunu, evin ana bileşenlerinden biri haline geldiğini ve kesimlerinden ayırt edilebildiğini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya