Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus'ta Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısı azalıyor

Tunus'ta Kovid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayısı azalıyor

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 09:00

Tunus Sağlık Bakanlığı, ülke genelinde son haftalarda yeni tip koronavirüse (Kovid-19) bağlı ölüm ve vaka sayılarında azalma olduğunu açıkladı.

Tusnus’ta, 19 Ekim’de virüse bağlı günlük can kaybının 4 kişiyle sınırlı kalsa da salgının başlangıcından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 25 bin 121’e yükseldi.  Yapılan 3 bin 907 testin 157’si pozitif kaydedildiği açıklandı. Özellikle bazı bölgelerde salgının yüzde 60 yayılım oranın görüldüğü  Tunus’ta son verilere göre bu oran yüzde 4,2'lerin altına düştü.

Aynı kaynaklar, ülke genelinde koronavirüse karşı aşılamanın ilerlemesine rağmen aynı tarihte 18 yeni vaka da dahil olmak üzere Tunus özel hastanelerinde ve sanatoryumlarında 513 hastanın bulunduğunu, kamu ve özel sektör resüsitasyon ve yoğun bakım bölümlerinde vaka sayısının 121'e ulaştığını belirtti. Suni solunum cihazına (ventilatör) bağlı olarak nefes alabilen mevcut kişi sayısı ise 34 olarak açıklandı.

Öte yandan, Virolog Zekeriya Bougherra, dünyayı kasıp kavuran Kovid-19’un yeni bir türünün yayılması konusunda uyardı. Söz konusu tür birkaç saat içinde İngiltere'de yüzlerce vakaya bulaştı.

Bougherra, ilk olarak Hindistan'da tespit edilen Delta varyantının soyundan gelen yeni türün dünyayı endişelendiren yeni enfeksiyon ve ölüm dalgasına neden olabileceğine dikkat çekti.

Tunuslu yetkililer ise, salgını ortadan kaldırmak ve toplumsal bağışıklığı güvence altına almak için koronavirüse karşı aşılamaya devam edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu kapsamda, Tunus Koronavirüsle Mücadele Bilim Kurulu, 20 Ekim itibariyle aşılanan kişi sayısının 4 milyon 262 bin 137’e ulaştığını vurguladı.

Verilere göre, 3 milyon 330 bin 641 kişi iki doz aşı yaptırırıken, tek doz olarak uygulanan Johnson & Johnson aşısından 416 bin 860 kişi yaptırdı. Daha önce koronavirüse enfekte olan 514 bin 636 kişi ise tek doz aşı yaptırmıştır.

13 Mart 2020 tarihinde yeni tip koronavirüse karşı ulusal aşı kampanyanın başlamasından bu yana uygulanan doz sayısı 8 milyon 775 bin 582’ye yükseldi.

Tunus, ay sonuna kadar yaklaşık 5 milyon kişiyi aşılamayı umuyor. Ancak birçok Tunuslunun aşı randevularına uymaması sağlık yetkililerini endişelendiriyor.

Tunus Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan bazı istatistikler, aşı sistemine kayıtlı olanların sadece yüzde 20'sinin aşı olmak için başvurduğuna işaret ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya