Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ve Rusya askeri iş birliğini geliştiriyor

Mısır ve Rusya askeri iş birliğini geliştiriyor

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 10:45
Tatbikata ‘Dostluk Koruyucuları’ adı verildi. (Mısır Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü)

Mısır ve Rusya,  düzenledikleri yeni bir tatbikatla iki ülke arasındaki askeri iş birliğini güçlendirmeye devam ediyor.

Mısır ordusu önceki akşam, iki ülkenin silahlı kuvvetleri arasında stratejik iş birliği ilişkilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla, paraşütçü birliklerinin de katılımıyla Dostluk Savunucuları adı verilen tatbikata başlandığını duyurdu.

Mısır Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü’ne göre 29 Ekim’e kadar devam edecek olan tatbikat Paraşüt Komutanlığı Özel Eğitim Alanı’nda gerçekleşiyor. Tatbikat, Rus hava yardım birimlerinin Kahire’nin doğusunda bulunan üsse gelmesiyle başladı. tatbikatın hedefinde muharebe deneyimleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmak ve silah, teçhizat, komuta ve kontrol mekanizmalarında koordinasyonu geliştirmek var. Ayrıca teknik ve taktik özelliklerinin belirlenmesi ve çeşitli görevlerin yerine getirilmesiyle saha becerileri ve özel taktiklerin kazanılması gibi bir dizi teorik ve pratik eğitim verilmesi de hedefleniyor.

Sözcü, Dostluk Savunucuları tatbikatının Mısır ve Rus silahlı kuvvetleri arasında, birçok alanda stratejik iş birliği ilişkilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi amacıyla yapıldığını söyledi.

Mısır ve Rusya arasındaki ilişkiler, Abdulfettah Sisi'nin 2014'te iktidara gelmesiyle derinleşti. Moskova ve Kahire, başta Mısır’ın kuzeyindeki el Daba’daki nükleer santral projesinin uygulanması olmak üzere iki iş birliği alanındaki ilişkileri geliştirmeyi sürdürüyor.

Söz konusu ilişkiler askeri alanda da hız kazanmış durumda. Rusya, Kahire’nin duyurduğu silahlanma kaynaklarını çeşitlendirme planı çerçevesinde Mısır ordusunu modernize etmeye ve Rus silahları sağlamaya başladı. Mısır Enformasyon Servisi'ne göre Mısır'ın özellikle 1950 ve 1960'larda elde ettiği Rus silahlarının yüzde 30'u halen ülkenin silahlı kuvvetlerinde kullanılıyor.

Son yıllarda Mısır ve Rusya arasındaki askeri iş birliği, kısa menzilli hava savunma sistemini Tor-M2, orta menzilli hava savunma sistemi Buk-M2 ve Rusya’nın R-32 sınıfı güdümlü mermi korvet gemisi Rumade Molniya'yı Mısır’a teslim etmesiyle güçlendi.


Editörün Seçimi

Multimedya