Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Riyad, koronavirüs pandemisinden bu yana en büyük uluslararası konferansa ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Riyad, koronavirüs pandemisinden bu yana en büyük uluslararası konferansa ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Cuma, 22 Ekim, 2021 - 11:00
Önümüzdeki hafta Riyad’da düzenlenecek “Geleceğe Yatırım Girişimi” konferansına için tüm hazırlıklar yapılıyor (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad, yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) salgınından bu yana 2 bin delegasyon ve 5 bin katılımcının yer alacağı büyük katılımlı bir dünya konferansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Geleceğe Yatırım Girişimi  (Future Investment Initiative Institute/FII Enstitüsü) Vakfı CEO’su Richard Attias’a göre, ‘İnsanlığa Yatırım’ sloganıyla gerçekleşecek olan konferansın önümüzdeki hafta yapılması planlanıyor.

Attias dün düzenlediği basın toplantısında,  26 ila 28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan konferansta, özellikle aşıya erişim sağlayamayan ülkelerde temiz su, eğitim, halk sağlığı, cinsiyet eşitliği ve yoksullukla mücadele başta olmak üzere nasıl yatırım yapılması gerektiğinin ele alınacağını vurguladı.

Şarku’l Avsat’a konuşan Attias, Suudi Arabistan’ın girişimlerinin dünyayı ekonomik, yatırım, ticaret, sağlık ve eğitim için değiştireceğini söyleyerek, Krallığı’n toplulukları ve gençleri en iyi değişim türüne doğru motive etmeye yardımcı olan çeşitli kaynaklara ve harika yeteneklere  sahip olduğunu vurguladı.

Attias dünkü basın toplantısında, koronavirüs pandemisinin ardından her türlü sektörün normal çalışmaya başladığını ifade ederek, tüm sektörlerin insanlığa yatırım yaparak sürdürülebilirliğe ihtiyaç duyduğuna dikkati çekti. Afrika’daki insanların çok azının aşı olduğunu ve bunun da pişmanlık duygusunu beraberinde getirdiğine dikkati çeken CEO, “Cömert, katılımcı ve kapsayıcı olmalıyız. Bunlar vakfı kurarken aldığımız direktifler” şeklinde konuştu.

Attias, Geleceğe Yatırım Girişimi’nin sağlık, yapay zeka, sosyal yönetim, çevre ve eğitim alanlarında birçok girişim başlatacağına atıfta bulundu. Çalışmanın yerel ve küresel olarak başladığını, fikrin Suudi Arabistan’da doğarak ABD’de tescillendiğini bildiren CEO, Asya’da bir ofis açılacağını kaydetti.

Vakfın sağlık, sürdürülebilirlik, yoksulluk, sosyal ve çevresel yönetim konularında yayınlanmış 60 sayfalık araştırma gerçekleştirdiğinin altını çizen Attias, başta sağlık sektörü ve sürdürülebilirlik ile ilgili olmak üzere farklı sektörlerdeki birçok soruna çözüm önerileri geliştirdiklerini kaydetti. Yetkili, bu araştırmanın ülkelerin sağlık sektöründeki GSYİH payını yüzde 5 oranında arttırdığını söyledi.

Attias, Geleceğin Yatırım Girişimi Vakfı'nın çevresel ve sosyal yönetimi değerlendirmeye ve girişimin temeli olan adil ve kapsamlı bir çerçeve oluşturmaya dayalı yeni bir metodoloji geliştirmeyi amaçladığını söyleyerek, konferansın 2 binden fazla delegasyon ve 5 bin katılımcıyı bir araya getireceğini aktardı.

Öte yandan FII Başkanı Rakan Tarabzoni, vakfın bağımsız, kar amacı gütmeyen ve Kamu Yatırım Fonu’na (PIF) yapılan yatırımlar sonucu Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yönetimi altında faaliyet gösterdiğini belirterek, yatırıma ek olarak yapay zeka, sürdürülebilirlik ve sağlık konularında birçok çalışma yaptığını ve herkes için daha iyi bir gelecek yaratmaya yardımcı olduğunu aktardı.

Tarabzoni, FII’nın dünya genelinde çeşitli konularda birçok yıllık etkinlik düzenlediğini söyledi.

FII Yatırım Departmanı Genel Müdürü Anthony Barclay ise dün düzenlediği basın toplantısında,  kurumun insan ve gezegen için olumlu yatırım fırsatları üzerinde çalışarak insana yatırım yapmaya odaklandığını belirterek, sürdürülebilirlik, sağlık, eğitim ve teknoloji kullanımının önemini vurguladı. Barclay aynı zamanda, Suudi Arabistan’ın teknoloji sektöründe birçok yatırım anlaşması yapmak için çalıştığını ifade ederek, çok hızlı ilerleme kaydettiğini ve teknolojiyi kullanan şirketlerin ise buna büyük önem verdiğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya