Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah ve Emel Lübnan hükümetini kilitledi

Hizbullah ve Emel Lübnan hükümetini kilitledi

Hizbullah-Emel Şii ittifakı Savcı Bitar’ın görevden alınması talebinden geri adım atarken Bakanlar Kurulu toplantıları düzenlenemiyor
Cuma, 22 Ekim, 2021 - 13:00
Avn, 21 Ekim’de Mikati ile bir araya geldi (Dalati ve Nahra)

Lübnan hükümetinin bakanlar kurulu toplantısı iki haftadır yapılamıyor. Hizbullah ve Emel Hareketi’nin oluşturduğu Şii ittifakının hükümetteki bakanları, Beyrut Limanı patlaması davasının adli müfettişi savcı Tarık el-Bitar’ın görevden alınması yönündeki talepte bulunmuş, “Şii ikili” olarak adlandırılan ittifak yanlıları Beyrut Adliye Sarayı önünde protesto gösterisi düzenlenmişti. Protesto yürüyüşü sırasında Tayyuna’da çatışmalar yaşanmış ve 7 kişi hayatını kaybetmişti. Tayyuna olayları sonrası Şii İkili hükümeti kilitleme stratejisi izliyor.

Başta Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Temsilciler Meclisi Başkanlığı olmak üzere farklı taraflardan gelen siyasi açıklamalar, Bakanlar kurulu toplantılarının halen sonuçlanma aşamasında olduğunu ve çözüm hattında yapılan çalışmaların sonucunun beklendiğini ortaya koyuyor. Dikkat çekici olan şey ise, Hizbullah’ın 21 Ekim’de yaptığı açıklamada ‘bakanların, kendilerine verilen yetkiler dahilinde, bakanlıklarında üretkenliği hareket geçirme çağrısı yapması’ oldu.

Bu çerçevede Hizbullah milletvekili ve Kültür Bakanı Muhammed Murtaza, 21 Ekim’de Bakanlığı tarafından havalimanına yerleştirilen kültürel eserleri incelerken yaptığı açıklamada, “Tavrımız sağlam. Başbakan bizi kabine toplantısına davet ederse katılırız. Ama yargı makamı ve Adalet Bakanı, adli soruşturmanın faaliyetlerini sonlandırmadan önce kabine toplantısına çağrılmayacağımızdan eminiz. Savcının faaliyetleri soruşturmanın bütünlüğünü tehdit ediyor. Gerçeklerin çarpıtılmasına, mağdurların ailelerinin haklarının zayi edilmesine ve dolayısıyla adalete hızlı erişimin engellenmesine yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığına yakın (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket (ÖYH) içerisindeki kaynaklar da aynı tavrı sergilerken, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada “Hem Başbakan Mikati hem de Cumhurbaşkanı Avn, Bakanlar Kurulu’ndaki anlaşmazlığı önlemeye çalışıyorlar” şeklinde konuştu. Kaynaklar, “Şii İkili, bunun mümkün olmadığını anladıktan sonra Bitar’ın görevden alınması talebini geri çekti. Artık meselenin ele alınması talep ediliyor ve bu da kuvvetler ayrılığı ilkesine dayalı olarak yürütme makamı aracılığıyla mümkün değil. Aksine yargının, yani Yargıç Bitar ile henüz bir araya gelmemiş olan Yüksek Yargı Konseyi’nin görevidir” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Başbakanlık kaynakları, kabinenin ‘işlevsiz’ olduğu iddialarını reddederken, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada “Temaslar devam ediyor, ancak yeni bir şey yok ve hükümet oturumları halen askıda” dedi. Kaynaklar ayrıca, “Mikati, yargı ile ilgili her konunun siyasi otorite tarafından ele alınmadığı yönündeki tavrını sürdürüyor. Uygun ortamın sağlanması beklentisiyle anlaşmazlığın büyümemesi için oturum çağrısında bulunmadı” ifadelerini kullandı.

Aynı şekilde kaynaklar, bakanlık komitelerinin çalışmalarının durmadığını söylerken, dolayısıyla hükümetin faaliyetlerine ara verilmediğini ve son olarak 21 Ekim’de Mikati’nin başkanlık ettiği ve 3 Şii bakanın katıldığı bir toplantı düzenlediğini vurguladı.

Öte yandan Hizbullah, 21 Ekim’deki toplantısında askıya alınan bakanlar kuruluna toplantılarına doğrudan değinmezken, Tayyuna’da yaşananları ‘hain bir saldırı ve katliam’ olarak nitelendirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya