Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, BM Güvenlik Konseyi’nin Husilerin saldırılarını kınayan açıklamasını memnuniyetle karşıladı

Suudi Arabistan, BM Güvenlik Konseyi’nin Husilerin saldırılarını kınayan açıklamasını memnuniyetle karşıladı

Cumartesi, 23 Ekim, 2021 - 13:15

Suudi Arabistan bugün (Cumartesi), Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan ve terörist Husi milislerinin Krallığın topraklarına ve sivil tesislerine yönelik saldırılarını kınayan açıklamasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı, BM Güvenlik Konseyi tarafından yayınlanan bu bildirinin, Konsey üyelerinin Yemen krizine verdiği önemi teyit ettiğini belirtti. Bakanlık ayrıca, Husi terörist milislerinin ateşkes çağrılarını reddetmesi, Yemen’e güvenlik ve istikrarın geri getirilmesini sağlayacak siyasi müzakerelere olumlu yönde bir katılım göstermemesinin yanı sıra Husilerin kuşatma altındaki şehirlerdeki uygulamalarına devam etmesi ve insani yardımların Yemen’in ihtiyaç sahibi bölgelerine gitmesine engel olarak, insani durumun kötüye gitmesine neden olmasından kaynaklanan olumsuz yansımaların kontrol altına alınması için söz konusu krizin siyasi olarak çözüme ulaştırılmasının öneminin anlaşıldığının göstergesi olduğunu söyledi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

“Bu bağlamda, Krallık, BM Güvenlik Konseyi üye ülkelerine, uluslararası barış ve güvenliği koruma sorumlulukları çerçevesinde gelen bu bildiriyi yayınladıkları için teşekkür ve takdirlerini sunuyor. Bildiri, Krallığın 22 Mart 2021’de Yemen krizini sona erdirmek için açıkladığı girişiminde belirttiği çalışmaları başarılı kılmak için gösterilen çabalara önemli bir destek teşkil etmesi ve Yemen krizinin kapsamlı bir siyasi çözüme ulaştırılmasına yönelik destek sağlayarak, Krallığın bölgesel ve uluslararası düzeyde gösterdiği çabalarla aynı doğrultuda geliyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya