Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İslam İşbirliği Teşkilatı, BMGK’nın Suudi Arabistan’a yönelik Husi saldırılarını kınamasını memnuniyetle karşıladı

İslam İşbirliği Teşkilatı, BMGK’nın Suudi Arabistan’a yönelik Husi saldırılarını kınamasını memnuniyetle karşıladı

Cumartesi, 23 Ekim, 2021 - 14:15
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin (Şarku’l Avsat)

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) bugün (Cumartesi), Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK), terörist Husi milislerin Suudi Arabistan topraklarına ve sivil tesislerine yönelik saldırılarını kınadığı açıklamayı memnuniyetle karşıladı.

İİT Genel Sekreteri Dr. Yusuf el-Useymin Güvenlik Konseyi’nin kınamasının, Konsey üyelerinin Yemen krizine verdiği önemi teyit ettiğini belirtti. Useymin söz konusu kınamanın aynı zamanda, Husi terörist milislerinin ateşkes çağrılarını reddetmesi ve Yemen’e güvenlik ve istikrarın geri getirilmesini sağlayacak siyasi müzakerelere olumlu yönde bir katılım göstermemesinin yanı sıra kuşatma altındaki şehirlerdeki uygulamalarına devam etmesi ve insani yardımların Yemen’in ihtiyaç sahibi bölgelerine gitmesine engel olarak, insani durumun kötüye gitmesine neden olmasından kaynaklanan olumsuz yansımaların kontrol altına alınması için söz konusu krizin siyasi olarak çözüme ulaştırılmasının öneminin anlaşıldığının göstergesi olduğunu söyledi.

Dr. Yusuf el-Useymin Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliğin korunmasına yönelik sorumlulukları çerçevesinde gelen bu tutumları sebebiyle üye ülkelere teşekkürlerini dile getirdi. Ayrıca bu kınamanın, Suudi Arabistan’ın Yemen krizi konusunda kapsamlı bir siyasi çözümü desteklemek için bölgesel ve uluslararası alanda yaptığı çalışmaların başarısına önemli bir destek sağladığını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya