Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husilerin kontrol ettiği bölgelerdeki çocuklar arasında yetersiz beslenme artıyor

Husilerin kontrol ettiği bölgelerdeki çocuklar arasında yetersiz beslenme artıyor

Cumartesi, 23 Ekim, 2021 - 13:45
Fotoğraf (EPA)

Uluslararası alandan yayınlanan raporlarda Yemen’de başta sağlık, beslenme, su, koruma, eğitim olmak üzere birçok alanda temel ihtiyaçların sağlanamadığı ve krizin hız kazandığı uyarısında bulunuldu. Yemenli sağlık kaynaklarına göre Husi milislerin kontrolü altındaki bölgelerde 5 yaş ve altındaki çocuklar yüksek oranda yetersiz beslenmeden mustarip. Ayrıca bu duruma bağlı olarak zayıflamaya ve güçsüz düşmeye devam ediyorlar.

Söz konusu kaynaklar Şarku’l Avsat’a verdikleri demeçte, başkent Sana'daki sağlık yetkililerin kendilerine Husilere bağlı 6 valilikte, ilçelerde ve köylerde iki ay içinde beş yaş ve altı çocuklar arasında binlerce yetersiz beslenme vakası bildirdiklerini aktardılar.

Kaynaklar, yetersiz beslenme sonucu son iki ayda milislerin kontrolü altındaki el-Hudeyde, Hacca, Aden, Amran, Sa'dah, İb ve Taiz vilayetlerinde binlerce çocuğun yaşamını yitirdiğini vurguladılar.

Darbeci Husi milislerinin kontrolündeki bölgelerde yetersiz beslenenlerin gerçek sayısı kasıtlı olarak gizlenmeye devam ediliyor.

Sağlık çalışanları Husilerin kontrol ettiği bölgelerde akut yetersiz beslenmedeki artışla birlikte Yemenli çocuklar için ölüm riskinin arttığını, bunun çocukların gelişimlerini ve zihinsel kapasitelerini olumsuz yönde etkilediğini bildirdiler. Çocukların ciddi bir bçimde ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduklarını kaydettiler.

Söz konusu bölgelerde yaşanan yetersiz beslenme ve kıtlık krizi, Husilerin işlediği insan hakları ihlalleri, yolsuzluk ve sağlık sektörü üzerinde uyguladıkları baskılar nedeniyle hız kazandı.

Sana'daki doktorlar, toplumda 5 yaşından küçük çocuklar arasında yüksek yetersiz beslenme oranlarının yeniden yükselmesinin nedenlerini araştırdılar. Çoğunun nedeni, Husi milislerin kontrolleri altındaki kasabalarda ve köylerde yaşayanlara yönelik işlediği suçlar ve ihlaller olarak belirlendi. Doktorlar ayrıca hastalıkların ve salgınların yayılmasıyla mücadele etmek için başta beslenme olmak üzere birçok başlıkta programların hayata geçirilmesinin önemini vurguladılar.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) dün Twitter’dan paylaştığı mesajında örgütün bu yılın ilk yarısında, çoğu Yemen bölgesinde yetersiz beslenen binlerce çocuğun tedavisine aktif olarak yardımcı olduğunu bildirdi. Yaklaşık 3 bin 269 Yemenli çocuğun tedavi edildiği bilgisini paylaştı.

Ağustos ayı sonlarında, UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore, 2,3 milyon Yemenli çocuğun şiddetli akut yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu ve 5 yaş ve altındaki yaklaşık 400 bin çocuğun aynı sebeple ölümle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

Veriler, Husilerin başlattığı savaş sonucunda Yemen'deki çocukların yaşadığı trajik durumu gözler önüne seriyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı dört kuruluş birkaç ay önce uyarılarda bulundukları açıklamada şu ifadeleri kullandılar:

“Yemen’de 5 yaş ve altındaki 2,3 milyon çocuk akut yetersiz beslenmeden mustarip. Ayrıca 400 bin çocuğun acil bir şekilde tedavi edilmemeleri durumunda yaşamını yitirmesi bekleniyor.”

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ortakları tarafından yayınlanan raporda, Yemen'de 2020 yılına kadar 5 yaş ve altındaki çocuklar arasında yetersiz beslenme sebebiyle 22'lik bir artış olduğu belirtildi.

BM kuruluşları, söz konusu verilerin, 2015'te başlayan savaştan bu yana Yemen'de akut yetersiz beslenme oranlarının arttığına işaret ettiği konusunda uyardılar.

Örgütlere göre 2 yaşına kadar maruz kalınan yetersiz beslenme, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine kalıcı bir biçimde zarar veriyor.

Yetersiz beslenmeyi önlemenin ve yıkıcı etkilerini ortadan kaldırmak anne sağlığının korunmasıyla başlıyor. Ancak Yemen'de 2021 yılında yaklaşık 1,2 milyon hamile veya emziren kadının yetersiz beslenmeye maruz kaldığı biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya