Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta seçim sonuçlarına yönelik yüzlerce itiraz karara bağlandı

Irak’ta seçim sonuçlarına yönelik yüzlerce itiraz karara bağlandı

Seçimi kaybeden partilerin gerginliği tırmandırma ihtimaline ilişkin çelişkili haberler aktarılıyor.
Pazar, 24 Ekim, 2021 - 09:30
Seçimi kaybeden partilerin destekçileri Bağdat’taki Yeşil Bölge çevresinde gösteri düzenliyor. (AFP)

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği, şimdiye kadar seçim sonuçlarına gelen yaklaşık bin 400 itirazdan yüzlercesini karara bağladığını duyurdu. 2018 seçimlerinde aldığı onlarca sandalyeyi son seçimde kaybeden partiler gösterilerine devam etti. Bu partilerin gerginliği tırmandırma faaliyetlerine ilişkin çelişkili haberler aktarılıyor. Gösterilerin devam ettiği bir ortamda, Seçim Komiserliği, itirazların sonuçlarıyla ilgili inceleme işlemlerinin tamamlanmasının ardından sonuçları önümüzdeki günlerde Komiserliğin internet sitesinde yayınlayacağını duyurdu.

Seçim Komiserliği’nin medya sorumlularından Mühenned Mustafa, dün yaptığı açıklamada, “İtirazlar kontrol edilerek incelendikten ve tetkik edildikten sonra rapor haline getirilerek Seçim Komiserliği Konseyi’ne gönderildi. Önümüzdeki günlerde tüm tetik ve inceleme işlemlerini bitirerek önem sırasına göre sınıflandırıp internet sitesinde yayınlamaya çalışacağız. Seçimlerde rekabet edenler tarafından Seçim Komiserliği’ne sunulan şikayetlerin sayısı şimdiye kadar bin 400’e ulaştı. Belirlenen merkezlerin sayısı iyi ve bunların içeriğini sadece ilgili komiteler aracılığıyla biliyoruz. Seçim sonuçlarını değiştirecek itirazların olmaması halinde kesin olmayan seçim sonuçları esas alınacak” dedi.

Seçim Komiserliği, daha sonra yaptığı açıklamada, kendisine ulaşan yüzlerce itirazı karara bağladığını ve geri kalan itirazları incelemeye devam ettiğini belirterek, “İtirazların çoğu ya açık ve belirli kanıtlara dayanmıyordu ya da seçim merkezlerinin tümüne itiraz ediyordu” ifadelerini kullandı.

Bağdat ve diğer vilayetlerde seçimleri kaybeden ve seçim sonuçlarına itiraz eden Haşdi Şabi’nin siyasi kanadını destekleyenlerin oluşturduğu ve Organizasyon Komitesi adını verdiği oluşum yaptığı açıklamada, seçim sürecindeki gidişatı düzeltmesi için Seçim Komiserliği’ne 3 gün süre tanıdı. Seçim sonuçlarını reddeden partilerin tüm açıklamaları ve bildirileri Koordinasyon Grubu tarafından ilan edilirken, ilk kez bu açıklama, kendini Organizasyon Komitesi olarak isimlendiren yeni bir oluşum tarafından yapıldı. Organizasyon Komitesi, dünkü açıklamasında, “Seçim sonuçlarına yönelik itirazımızı yinelediğimizi vurgularken, aynı zamanda oyların kaderiyle oynama planına katıldıkları ve ortalığı karıştırmak ve Irak’ı Amerikan projelerine doğru itmeyi planlayan kişilerin ellerinde kontrol edilebilir bir araç haline geldikleri için Yüksek Seçim Komiserliği üyelerinin yargılanmasını talep ediyoruz” ifadelerini kaydetti.

Seçim Komiserliği Konseyi seçim sonuçlarını destekleyen ve övgüde bulunan bir açıklama yayınlarken, kendini Organizasyon Komitesi diye isimlendiren oluşum, açıklamasında, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e, BM Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis Plasschaert’i değiştirme çağrısında bulundu. Açıklamada Avrupa Birliği’ne (AB) de çağrıda bulunuldu ve AB gözlemcilerinin seçim merkezlerinde bulunduğu sırada kaydettikleri raporlardan faydalanarak rolünü yerine getirmesi talep edildi. Açıklamada ayrıca Yüksek Yargı Konseyi ve Federal Mahkeme’den Seçim Komiserliği’nin erteleme ve oyalama durumuna son vermesi istendi.

Kufe kentindeki Ehli Beyt Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Prof. Dr. Galib ed-Dami, Irak’ta bir kesimin seçim sonuçlarına itiraz eden açıklamaları ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Seçim Komiserliği ve Irak hükümetinden övgüyle söz ettiği açıklaması arasındaki çelişkiyi Şarku’l Avsat’a değerlendirdi. Dami, “BMGK’nin açıklaması, seçim sonuçlarını kabullenmeyi reddeden ve aldığı büyük yenilgiye itiraz eden tarafların pozisyonuna karşı Seçim Komiserliği ve Irak hükümetinin pozisyonunu güçlendirdi. BMGK’nin açıklaması, dengeleri değiştirmek için silah kullanma tehdidinde bulunabilecek grupların güçlerini zayıflattı. Çünkü bu gruplar uluslararası toplumun gözü önünde olmaya başladı. Bu da en nihayetinde bu grupları uzlaşmaya zorlayacak” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya