Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Grossi: İran’daki nükleer izleme programı artık düzgün çalışmıyor

Grossi: İran’daki nükleer izleme programı artık düzgün çalışmıyor

Pazar, 24 Ekim, 2021 - 10:15
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı Genel Direktörü Rafael Grossi (Reuters)

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Genel Direktörü Rafael Grossi, Tahran'ın büyük bir nükleer tesisteki kameraları tamir etme taleplerini reddetmesinin ardından İran’daki nükleer izleme programının artık düzgün çalışmadığı konusunda uyardı.

Grossi, NBC News’e verdiği röportajda, İran’ın UAEA’ya yeni batarya ve hafıza kartları tedarik etmesi için kameralarının çoğuna erişim izni verdiğini ancak Tahran eteklerinde santrifüj parçaları üreten ve Haziran ayında İsrail’in suçlandığı bir sabotaj saldırısıyla hasar gören tesis için bu izni alamadıklarını söyledi.

Bu tesise erişim olmadan, ajansın İran’daki izleme programının kusurlu hale geldiğini ve düzgün çalışmadığını vurgulayan Grossi, İran’ın müfettişlerin uygun erişimini reddetmeye devam etmesi durumunda neler olabileceğinin bir örneği olarak Kuzey Kore’yi işaret etti.

2009 yılında UAEA müfettişlerini sınır dışı eden Kuzey Kore’nin şu anda düzinelerce nükleer savaş başlığına sahip olduğuna inanılıyor.

Grossi, Haziran ayında yeni Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin seçilmesinden sonra İran hükümetiyle herhangi bir doğrudan temas kuramadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı;

“Yeni Dışişleri Bakanı ile hiç konuşmadım, umarım yakında onunla tanışma fırsatım olur çünkü bu çok önemli. Bir sorun, yanlış anlaşılma veya anlaşmazlık olduğunda konuşabiliriz.”


Editörün Seçimi

Multimedya