Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sadr: Irak’a açıkça müdahale eden ülkelerle diyalog başlatacağız

Sadr: Irak’a açıkça müdahale eden ülkelerle diyalog başlatacağız

Pazar, 24 Ekim, 2021 - 15:00
Mukteda es-Sadr (Reuters)

Iraklı Şii politikacı ve din adamı Mukteda es-Sadr, ülkenin bundan sonraki politikasının, Irak’ın iç işlerine müdahale etmeyen ülkelerle güvenlik, ticari ve diplomatik alanlarda ilişkileri geliştirme ve diplomatik rolü güçlendirmeye dayandığını bildirdi.

Sadr bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Irak’ın iç işlerine müdahale etmeyen ülkelerle ilişkileri geliştireceklerini ve diplomatik rolü güçlendireceklerini belirtti.

Sadr açıklamasına şu ifadelerle devam etti;

“Irak’ın güvenlik, siyaseti ve diğer alanlarına açıkça müdahale eden komşu ülkelere gelince, onlarla üst düzey diyalog kanalları açılarak herhangi bir müdahalenin önüne geçilecek. Eğer buna olumlu karşılık gelirse memnun oluruz. Aksi takdirde müdahaleleri önlemek için uluslararası ve diplomatik yollara başvuracağız.”

Irak’ın sınırları, limanları ve havaalanlarını korumak ve bu konudaki anlaşmaları sıkılaştırmak için çalışacağını vurgulayan Sadr, Irak’ın egemenliğini ihlal edecek herhangi bir adım karşısında uluslararası olarak geçerli diplomatik temsili düşürme gibi katı kararlar alınacağını vurguladı.

Sadr, Irak’ın iç işlerine karışmayan komşu ülkelere değinerek, “Güvenlik, ekonomik, kültürel, sağlık, eğitim ve endüstriyel düzeylerde ortak projeler bulmak, her düzeyde deneyim alışverişinde bulunmak ve ortak diplomatik rolü etkinleştirmek için ilişkileri güçlendirmeye ve ortak projeler bulmaya çalışacağız. Irak onların işlerine hiçbir şekilde müdahale etmeyecektir” şeklinde paylaşımda bulundu.

Mukteda es-Sadr liderliğindeki Sadr bloku, 10 Ekim’de yapılan erken seçimlerde 73 sandalye kazandı ve bu da yeni Irak hükümetini kurmak için müzakerelere girmesine izin verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya