Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Biden yönetimi 55 bin 600 Afgan mülteciyi ülkede kalıcı olarak yerleştirmeyi planlıyor

Biden yönetimi 55 bin 600 Afgan mülteciyi ülkede kalıcı olarak yerleştirmeyi planlıyor

Pazar, 24 Ekim, 2021 - 12:30
Taliban’ın kontrolü ele almasının ardından Washington Dulles Uluslararası Havalimanı’na varan Afgan mülteciler (Getty)

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, eşi görülmemiş bir kararla ülkede askeri üslerde kalan 55 bin 600 Afgan mülteciyi kalıcı olarak yerleştirmek üzere bir sponsorluk programı üzerinde çalıştığı açıkladı.

Afgan haber ajansı Hama Press’in haberine göre, Biden yönetimi, Afgan aileler için 90 güne kadar maddi destek sağlanması ve uygun bulunursa bir aileye sponsor olunmasına karar verdi.

Söz konusu program kapsamında 18 yaşın üzerindeki ABD vatandaşlarının, 5 kişiye kadar gruplar oluşturarak sponsorluk başvurusu yapabileceği belirtildi.

Program hayata geçerse, bu kişiler barınma sağlamak ve mültecilerin federal hükümet aracılığıyla kendilerine sunulan tıbbi hizmetler ve çocukları okullara kaydettirme gibi yardımlara erişimini desteklemekten sorumlu olacak.

Sponsorlar ayrıca Afgan ailelere geçici olarak kendi evlerini de açabilecekler.

Bu kadar çok sayıda Afganı askeri üslerden kalıcı evlere taşımak, 1980’den bu yana ABD’nin yeniden yerleştirme programında yapılan en büyük değişiklik olarak kabul ediliyor.

Afganistan’da ABD için çalışan on binlerce Afgan, şu anda ABD’deki askeri üslerde kurulan mülteci kamplarında yaşıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya