Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için aday kayıtları Kasım ayında açılıyor

Libya’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için aday kayıtları Kasım ayında açılıyor

Pazar, 24 Ekim, 2021 - 17:30
2019 yasama seçimleri sırasında Trablus’taki bir sandık merkezinde oyunu kullanan bir vatandaş (Reuters-Arşiv)

Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih, Kasım ayının ilk yarısında cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için aday kayıtlarını açmayı planladıklarını bildirdi.

Sayih, bugün düzenlediği basın toplantısında kayıt sürecinin teknik ve lojistik hazırlıklar tamamlandığında Kasım ayı ortasında başlayacağını belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki Siyasi Diyalog Forumu tarafından Kasım 2020 toplantılarında onaylanan Libya siyasi yol haritasına göre, 24 Aralık’ta yapılacak seçimleri düzenlemekle görevlendirildi.

Ülkede yapılacak seçimler, geniş meşruiyete sahip yeni bir siyasi liderlik oluşturarak on yıllardır süren şiddeti sona erdirme çabalarında önemli bir adım olarak görülüyor.

Ancak seçimlerin anayasal temeli, seçimleri düzenleyen kurallar ve bunların güvenilirliğine ilişkin sorular, geçtiğimiz aylarda ülkenin barış sürecini baltalamakla tehdit etti.


Editörün Seçimi

Multimedya