Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Estonya ticaret ve yatırım hacmini artırmayı görüştü

Suudi Arabistan ve Estonya ticaret ve yatırım hacmini artırmayı görüştü

Pazartesi, 25 Ekim, 2021 - 10:45
Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu’nun düzenlediği forumdan bir kesit (SPA)

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu, dün iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım hacmini artırma yollarını tartışmak üzere Suudi Arabistan-Estonya İş Forumu’nu düzenledi.

Estonya Girişimcilik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Andres Sutt, Suudi iş camiasını Estonya’yı ziyaret ederek, başta teknik ve dijital olmak üzere birçok sektördeki devasa yatırım fırsatlarını görmeye çağırdı.

Ayrıca Estonya’daki dijitalleşmenin hem ekonomiyi, hem de toplumu geliştirmede önemli bir rol oynadığına dikkat çekti.

Estonyalı teknoloji şirketlerinin, savunma sektöründeki teknolojiler de dahil olmak üzere ileri teknolojilerin Suudi Arabistan’a aktarılmasına katkıda bulunabilecek büyük bir uzmanlığa sahip olduğunu söyleyen Sutt şöyle devam etti;

“Estonya’nın özellikle Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ve Riyad’ın dijitalleşme ve modern teknolojiye yönelik eğilimleri ışığında, Suudi pazarındaki yatırım fırsatlarına ilgisi var.”

Suudi Arabistan Dijital Yönetim Otoritesi Başkanı Mühendis Ahmed Suveyan ise, Estonya’nın devlet dijital hizmetlerinin geliştirilmesinde önde gelen ülkelerden biri haline geldiğini söyledi.

Suveyan, Suudi Arabistan’ın da dönüşümde öncü olmak ve ilk 20 dijital ekonomi, hükümet ve toplum arasında yer almak için istikrarlı bir şekilde çaba gösterdiğini dile getirerek, söz konusu çabaların bu alandaki en önde gelen uzman kuruluşlarla yapılan uluslararası ortaklıklarla zenginleştirildiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Ticaret Odaları Federasyonu Başkanı Ajlan bin Abdulaziz Al-Ajlan ise, Suudi ekonomisinin 2030 Vizyonu’nun lansmanından bu yana tanık olduğu önemli gelişme ve dönüşümlere değinerek, ülkenin iş ortamını iyileştirmek, yabancı yatırımcıları teşvik etmek ve aktif uluslararası ortaklarla ortaklıklar kurmak için attığı adımlara dikkat çekti.


Editörün Seçimi

Multimedya