Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kral Selman, G20 Liderler Zirvesi’nde Suudi Arabistan heyetine başkanlık edecek

Kral Selman, G20 Liderler Zirvesi’nde Suudi Arabistan heyetine başkanlık edecek

Pazartesi, 25 Ekim, 2021 - 09:00

Suudi Arabistan yönetimi, Kral Selman bin Abdulaziz'in Roma'daki G20 Liderler Zirvesi çalışmaları sırasında Krallık heyetine başkanlık edeceğini ve video konferans yoluyla toplantılara katılacağını duyurdu.

Suudi Arabistan Kraliyet Mahkemesi'nden dün yapılan açıklamada Kral Selman'ın katılımı kararının, İtalya Başbakanı Mario Draghi'den 30 ve 31 Ekim'de Roma’da yapılacak zirveye katılmak üzere aldığı davete yanıt olarak geldiği belirtildi.

Suudi Arabistan Troyka'nın bir üyesi olması nedeniyle bu yıl G20’nin dönem başkanlığını devralan İtalya’nın ortak kolektif eylem yoluyla çalışmalarında başarılı olmak için gösterdiği çabaları takdir etti.

Pandemi koşulları sebebiyle Rusya, Çin, Japonya ve Meksika gibi üye devletlerin zirveye katılmayacağı duyurulmuştu. Söz konusu duruma rağmen Suudi Arabistan Krallığı’nın uluslararası alanda düzenlenen en önemli zirveye katılımında Kral Selman’ın başkan olması, Riyad yönetiminin söz konusu küresel foruma olan ilgisini yansıtıyor.

Suudi Arabistan'ın G20 Liderler Zirvesi’ne katılımı, hem Suudi Arabistan'ın Riyad'da düzenlenen önceki zirvenin başkanı, hem de Roma'daki mevcut zirvenin troykasının üyesi olması nedeniyle büyük önem taşıyor. İtalya’nın bazı girişimleri, Suudi Arabistan’ın bir önceki G20 Zirvesi’ndeki başkanlığı sırasında başlattığı girişimlerin devamı niteliğinde.

Söz konusu katılım aynı zamanda Suudi Arabistan’ın İtalya’nın dönem başkanlığı sırasında yapacağı çalışmalarda başarılı olması için gösterdiği çabalara desteğini de yansıtıyor.

Suudi Arabistan daha önceki zirvelere en üst düzeyde katılım sağlamaya özen gösterdi ve G20’nin kuruluşundan bu yana grubun en aktif üyesi oldu. Ayrıca tüm dünyanın kritik sağlık ve ekonomik koşullara tanıklık ettiği 2020 yılında yaptığı dönem başkanlığı sırasında pandeminin yansımalarıyla mücadele ederek küresel toparlanma çabalarına öncülük etti.

Kral Selman bin Abdulaziz başkanlığında, Riyad’ın ev sahibi ve dönem başkanı olduğu 2020 G20 Liderler Zirvesi, yeni tip koronavirüsle mücadelede iş birliği vurgusuyla sona ermişti. Suudi Arabistan’ın dönem başkanlığı sırasında düzenlenen zirvede koronavirüsün üstesinden gelmek için uluslararası çabaların yanı sıra adil ve uygun fiyatlı aşılara erişimin önemi, küresel ekonomiyi destekleme çağrısı, ülke ekonomileri, sınırların yeniden açılması, küresel ticaret ve arz hareketinin kolaylaştırılması konuları gündeme gelmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya