Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye: Dera’da kaçaklar için uzlaşı müzakerelerinde sona gelindi

Suriye: Dera’da kaçaklar için uzlaşı müzakerelerinde sona gelindi

Esed güçleri, dün kuzey kırsalında müzakere faaliyetlerine devam etti
Pazartesi, 25 Ekim, 2021 - 10:00
Dera’nın orta kesimlerindeki rejim güçleri (Nabaa)

Suriyeli aktivistler, Esed rejimi yetkililerinin Dera’nın kuzeydoğu kırsalındaki Lacat bölgesinde ‘uzlaşı’ faaliyetlerini sürdürdüğünü bildirdi. Bölgenin ileri gelenleriyle mutabakata varıldıktan sonra gelecek günlerde Lacat bölgesindeki köylerde Rus güvencesiyle ‘uzlaşı’ sürecinin tamamlanmasına yönelik görüşmeler başladı. Bu kapsamda Dera’nın kuzeyindeki Şeyh Miskin ve İzra’da arananların koşullarına ilişkin müzakereler yapılıyor.

Dera vilayetinin doğu kırsalındaki bölgelerde arananların koşullarına ilişkin müzakereler devam ederken, rejim güçleri belirtilen alanlar tamamlandıktan sonra Dera vilayetindeki görüşmelerin biteceğini açıkladı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) rejim güçlerinin, geçen cumartesi günü Dera kırsalındaki Mahca kasabasında, civar köylerde ve Lacat kasabasında güvenlik güçlerince arananların, kaçakların ve zorunlu askerlikten kaçanların koşullarını ‘belirlemek’ üzere faaliyetlerine başladığını duyurdu.

Öte yandan Şarku’l Avsat’ın yerel ‘Houran Free’ internet sitesinden aktardığı haberine göre Güvenlik Komitesi, 24 Ekim sabahı rejimin askeri kalelerinden biri olan ve Beşinci Tümen Komutanlığı’nın karargâhı olan Dera’nın orta kırsalındaki İzra şehrinde uzlaşı süreci için geçici bir merkez kurdu.

İnternet sitesinin yerel muhabiri, Güvenlik Komitesi’nin İzra şehrinde Birinci Mahatta İlkokulu’nda bir uzlaşı merkezi kurduğunu ve bunun, hem şehirdeki aranan isimleri hem de Şeyh Miskin şehrini kapsayacağını belirtti. Aynı şekilde Busra el-Harir kasabası ve Lacat bölgesi ileri gelenleri tarafından teslim edilmesi gereken silahların da aynı merkeze teslim edileceği aktarıldı. Belirtilene göre Güvenlik Komitesi, Macna kasabasında ileri gelenlerin 40’ın üzerinde makineli tüfeği teslim etmeleri’ talebiyle uzlaşı süreci devam ediyor.

İnternet sitesinde askeri grupların, anlaşmanın son maddesini uygulamak ve şehrin mahallelerinde arama yapmak için Dera’nın doğusundaki el-Harak şehrine girdiği bildirildi. Bu gelişme, güvenlik komitesinin şehirde teslim aldığı silah sayısından memnuniyetsizliğinin ardından üç günlük bir kuşatma sonrasında yaşandı. Bu durum, şehirdeki kabilelerin kalan silahlar için gerekli miktarı toplamasını gerektiriyor.

Rejime bağlı medya organları, 24 Ekim’de kalan aranan isimlerin koşullarının belirlenmesi sürecini tamamlamak için Dera şehrinde Mahatta Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bir karakol tahsis edileceğini duyurdu.

Dera’nın doğu kırsalındaki Busra eş-Şam şehri ve Maaraba kasabası uzlaşı faaliyetleri kapsamına alınmadı. Bu noktalar, Rusya tarafından desteklenen Sekizinci Tugay’ın merkezleri olarak kabul ediliyor. ‘Uzlaşı anlaşması’ kapsamına giren kasabalardaki tugaya bağlı askeri gruplar ise silahlarını, Busra eş-Şam’daki tugay komutanlığına teslim etti.

Sekizinci Tugay’dan bir komutan, 11 Ekim’de Houran Free internet sitesine, “Tugayın lağvedilerek Askeri İstihbarat Birimi’ne tabi olma veya rejim ordusuna entegre olma” yolunda olduğunu vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya