Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Başbakanı Bennett: Rusya ile iyi ve istikrarlı sonuçlara ulaştık

İsrail Başbakanı Bennett: Rusya ile iyi ve istikrarlı sonuçlara ulaştık

Pazartesi, 25 Ekim, 2021 - 10:45
Kaynaklar, son Soçi toplantısında Putin ile kurulan sıcak bir ilişkiden bahsetti (EPA)

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Putin’in görüşme için kendisine teşekkür ettiğini ve Rusya’ya ikinci bir ziyaret davetinde bulunduğunu söyledi.

23 Ekim’de Soçi’den ayrılmadan önce açıklamalarda bulunan Bennett, çok iyi ve istikrarlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, “Ruslar bir bakıma kuzeydeki komşularımız ve oradaki hassas ve karmaşık durumu herhangi bir aksilik olmadan sorunsuz bir şekilde yönetmemiz önemli. İyi ve istikrarlı sonuçlara ulaştık” dedi. İsrail Başbakanı ayrıca, “Başkan Putin’i İsrail güvenlik ihtiyaçlarını konusunda anlayışlı gördüm. Herkesi endişelendiren İran nükleer programının ulaştığı ileri aşamayı da görüştük” ifadelerini kullandı.

Tel Aviv siyasi kaynakları dün, Bennett ve Putin'in,  İran Devrim Muhafızları ve milisler tarafından kurulan İran tesislerine İsrail saldırıları konusundaki anlaşmazlığı çözdüğünü söyledi. Rusya, İsrail'i ‘abartmak ve gereksiz saldırılar yapmakla’ suçladıktan sonra saldırılar gerçekleşmeden bilgilendirilmeyi talep etti. Bennett, Rus rejiminin sembollerine ve bölgelerine yapılan saldırıları, Rusya'nın orada istikrar sağlama çabalarını sabote etmek olarak değerlendirdi ve Ruslara “uygulamadan önce daha doğru bilgi ve daha uzun bir süre” vermeyi taahhüt etti. Ayrıca saldırıların daha yerel hale geleceğini, Suriye’de Esed rejiminin altyapısını ve sembollerini hedef almayacağını kaydetti. Bennett, Lübnan Hizbullahı ve İran'ın kanatları altında faaliyet gösteren diğer milisleri İsrail sınırlarından mümkün olduğunca uzaklaştırmak için çalışmaya devam edeceklerini aktardı.

Kaynaklar, Putin’in iki ordunun Genelkurmay Başkan Yardımcısı liderliğindeki iki ülke arasındaki Askeri Koordinasyon Komitesi'nin çalışmalarını daha yüksek bir hızda ve Rusya'nın önerisini inceleme anlayışıyla yeniden başlatmayı kabul ettiğini belirterek, amacın İsrail ile ortak bir ekip kurarak, tüm bölgeyi tehdit eden silahlı insansız hava araçları (SİHA) tehlikesine karşı koymak olduğunu vurguladı.

Kaynaklar, Suriye konusunda Rusya-İsrail farklılıklarının minimuma indiği, ancak İran meselesindeki farklılıkların neredeyse değişmediği sonucuna vardı. Rusya, İsrail'in İran'ın nükleer bir devlet olma tehlikesiyle ilgili endişelerini paylaşsa da, Putin İsrail'in askeri seçenek konusundaki tutumunu ve Bennett'in tutumunu yeniden gözden geçirme talebini reddetti ve bu ikilemin tek çözümünün diplomatik çaba olduğunu söyledi. Rusya bu çabanın İran ile altı büyük ülke arasında önemli bir anlaşmaya yol açtığını, anlaşmayı ihlal edenin ABD olduğunu ve böylece dünya barışını sabote ettiğini bildirdi.

Üç saat sürmesi planlanan ancak 5 saat süren Putin ve Bennett arasındaki görüşmede, taraflar Filistin meselesine yalnızca birkaç dakika ayırdı. Putin, İsrail hükümetinin Filistinlilerle iki devletli çözüm temelinde kalıcı bir çözüm için çaba göstermesi gerektiğini tavsiyesinde bulunurken Bennett, hükümetinin yapısının kalıcı bir yerleşime izin vermediğini, ancak Filistinlilerin yaşam koşullarını iyileştirmek için birkaç adım attığını aktardı. Böylece görüşmedeki Filistin meselesi de kapatılmış oldu.

Bennett'e yakın isimler, “ziyaretin çok başarılı olduğunu ve Rusya Devlet Başkanı ile sıcak ve samimi ilişkiler kurabildiğini” vurgulayarak, Putin'in Bennett'i Başkanlık Sarayı’nın bahçelerinde doğa turuna çıkardığı ve daha sonra onu yaşadığı eve götürdüğünü aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya