Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron, Sudan’daki darbe girişimini kınayarak, Hamduk’un serbest bırakılmasını istedi

Macron, Sudan’daki darbe girişimini kınayarak, Hamduk’un serbest bırakılmasını istedi

Pazartesi, 25 Ekim, 2021 - 14:45
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (DPA)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Sudan’daki darbe girişimini kınayarak, geçiş hükümetine verdiği desteği vurguladı.

Macron, bugün yaptığı açıklamada, bu sabah gözaltına alınan Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ve hükümetin sivil üyelerinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın söz konusu açıklaması, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın sivil ve askerlerden oluşan Egemenlik Konseyi ve hükümeti feshederek olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiğini ve anayasal belgenin bazı hükümleri üzerindeki çalışmaların askıya alındığını duyurmasının ardından geldi.

Sudan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, sabah saatlerinde Başbakan Abdullah Hamduk’un yanı sıra geçiş hükümetinde bazı bakanlar ve ülkeyi yöneten koalisyon hükümeti ortağı parti liderlerinin ordu tarafından gözaltına alındığını ve bilinmeyen bir yere götürüldüğünü açıkladı.

Bakanlık, askeri güçlerin Hartum’un Omdurman bölgesindeki radyo ve televizyon merkezini basarak, çok sayıda çalışanı gözaltına aldığını da duyurdu.

Gelişmelerin ardından sokağa çıkan halkla Sudan ordusu karargahı önündeki askerler arasında çatışma çıktığı ve 12 kişinin yaralandığı bildirildi.


Editörün Seçimi

Multimedya