Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Muhammed bin Selman, 39 milyar riyal değerinde iki iklim girişiminin kurulduğunu duyurdu

Muhammed bin Selman, 39 milyar riyal değerinde iki iklim girişiminin kurulduğunu duyurdu

Salı, 26 Ekim, 2021 - 09:30
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Yeşil Ortadoğu Girişimi Zirvesi’nde konuşuyor (SPA)

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, dün Yeşil Ortadoğu Girişimi Zirvesi’ni başlattı.

Veliaht Prens, bölgede döngüsel karbon ekonomisi teknolojilerine yönelik çözümlere yatırım yapmak için bir işbirliği platformunun kurulduğunu ve dünyadaki 750 milyondan fazla insana gıda sağlamak için temiz yakıt çözümleri sağlamaya katkıda bulunacak küresel bir girişimi duyurdu.

Bu iki girişime yapılan toplam yatırımın yaklaşık 39 milyar riyal olduğunu ve Riyad’ın bunların yaklaşık yüzde 15’inin finansmanına katkıda bulunacağını bildirdi.

Muhammed bin Selman, Yeşil Ortadoğu Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, “Bugün bu zirvede güçlerimizi birleştirmek, çevreyi korumak, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve bölgedeki karbon emisyonlarını küresel katkının yüzde 10’undan fazlasını azaltmaya yönelik bir yol haritası geliştirmek için çabalarımızı koordine etmek ve 50 milyar ağaç dikmek amacıyla toplandık. Bölge, küresel olarak en büyük ağaç dikme programı olsa da, bu küresel ağaçlandırma hedefinin yüzde 5’ine ulaşılmasına katkıda bulunacaktır” dedi.

Veliaht Prens, bu iddialı hedeflere ulaşılmasını sağlamak için bölgesel bir yol haritası ve çalışma metodolojisi geliştirmek için birlikte çalışmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Muhammed bin Selman konuşmasına şu ifadelerle devam etti;

“Suudi Arabistan, bölge ülkeleri ve dünyanın geleneksel ekonomilerden küresel olarak aktif ekonomilere dönüşmesinin en önemli nedeninin geleneksel enerji kaynakları olduğuna, bunun insanlığın şimdiye kadar bildiği en hızlı ekonomik büyümeye yönelik katalizör olduğuna inanıyor. Bugün, iklim değişikliğinin etkilerinin sadece doğal çevre ile sınırlı kalmadığına, ekonomi ve güvenliğe de yansıdığına dair ortak inancımızla, bölge için yeni bir yeşil çağ başlatıyor, önderlik ediyor ve meyvelerini birlikte topluyoruz.”

Bölgesel iklim eylem sisteminde boşluklar olduğuna dikkat çeken Veliaht Prens şöyle devam etti;

“Bölgesel çabaları koordine ederek ve deneyim ve teknolojileri paylaşarak girişimlerimizde başarıları hızlandırabiliriz. Suudi Arabistan bunu sağlamak için döngüsel karbon ekonomisi kavramlarını uygulamak konusunda bir işbirliği platformu kuracağını, iklim değişikliği için bölgesel bir merkez kuracağını, karbon çıkarma, kullanma ve depolama tesisi kuracağını, erken fırtına uyarı sistemi için bölgesel bir merkez geliştireceğini, sürdürülebilir balıkçılık gelişimi için bölgesel bir merkez kurulacağını ve bölgesel bir bulut tohumlama programı oluşturulacağını duyurdu. Bu merkez ve programlar, çevreyi korumak, emisyonları azaltmak ve bölgesel koordinasyon düzeyini yükseltmek için gerekli altyapının oluşturulmasında büyük rol oynayacaktır.”

Veliaht Prens, Suudi Arabistan’ın gelişen enerji piyasalarındaki lider rolünün bir uzantısı olarak, dünyadaki 750 milyondan fazla insana gıda sağlamak için temiz yakıt çözümleri sağlamaya katkıda bulunan küresel bir girişimin yanı sıra bölge için döngüsel karbon ekonomisi teknolojilerine yatırım yapacak bir platformun kurulduğunu duyurarak, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Bu iki girişime yapılan toplam yatırım yaklaşık 39 milyar riyaldir. Suudi Arabistan, bunun yaklaşık yüzde 15’inin finansmanına katkıda bulunacak. Bu girişimleri finanse etmenin ve uygulamanın yollarını tartışmak için ülkelerle, bölgesel ve uluslararası kalkınma fonlarıyla birlikte çalışacak. Koordinasyon seviyesini yükseltmek amacıyla zirvenin gündemini desteklemek için kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak Yeşil Girişim Vakfı’nın kurulduğunu duyuruyoruz. İklim değişikliğiyle yüzleşmek, ileri teknolojiler geliştirmek ve bunları finanse etmek için uygun ortamı yaratmak, bölgemizin doğal hazinelerini korumak ve işbirliğimizi güçlendirmek, ortak çalışmamızı gerektiriyor.”

Yeşil Ortadoğu Zirvesi, Ortadoğu’da iklim değişikliğiyle mücadele için ilk koalisyonu kurmayı ve bilgi ile sermayeyi birleştiren bir platform sağlamayı amaçlıyor.

Girişimin çevresel stratejisi, bilgi aktarımı, çevre yönetimi ve iklim sorunlarına yönelik gelecekteki yenilikçi çözümlere odaklanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya