Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Putin ve Bennett görüşmesinin ardından İsrail, Kuneytra kırsalına ilk hava saldırısını gerçekleştirdi

Putin ve Bennett görüşmesinin ardından İsrail, Kuneytra kırsalına ilk hava saldırısını gerçekleştirdi

Salı, 26 Ekim, 2021 - 10:00
Golan'a atılan bir broşür (SOHR)

İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında, İran'ın Suriye'deki varlığının ele alındığı Soçi'deki görüşmeden günler sonra, 25 Ekim sabahın erken saatlerinde İsrail, Suriye’nin Kuneytra kırsalındaki Hizbullah mevzilerini bombaladı.

Bennett, Soçi’de gerçekleşen Putin ile son görüşmesinde ‘iyi ve istikrarlı anlaşmalara’ varıldığını, ancak İran’ın Suriye’deki varlığına ilişkin görüş ayrılıklarının neredeyse değişmediğini söyledi. İsrail Başbakanı, Tel Aviv'e geldikten sonra yaptığı değerlendirmede, “Başkan Putin'in İsrail'in güvenlik ihtiyaçları konusunda anlayışlı davrandığını gördüm” dedi. Putin ile görüşmesinin çok iyi geçtiğini ifade eden Bennett, “Ruslar bir bakıma kuzeydeki komşularımız ve oradaki hassas ve karmaşık durumu herhangi bir aksilik olmadan sorunsuz bir şekilde yönetmemiz önemli. İyi ve istikrarlı sonuçlara ulaştık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün, İsrail’e ait bir savaş uçağının Kuneytra iline bağlı el-Baas ilçesinin çevresinde ve el-Krum köyünde rejim güçlerine ve müttefiklerine ait mevzileri hedef aldığını ve maddi hasara neden olduğunu bildirdi.

Şarku’l Avsat’ın Suriye Arap Haber Ajansı SANA’dan aktardığı habere göre İsrail'in dün sabaha karşı Suriye’nin güney bölgesine bir hava saldırısı düzenlediğini aktardı. SANA’nın haberine göre “Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan bir kaynak yaptığı açıklamada, Suriye’nin bu saldırılara yanıt verme ve işgalcilerin saldırgan eylemlerini önleme hakkını saklı tuttuğu” belirtildi.

İşgal altındaki Golan tepeleri yakınlarındaki Kuneytra ili kırsalındaki Cubata el-Haşab beldesinde rejim güçlerine bağlı iki kişinin içinde bulunduğu bir otomobilde meydana gelen patlama sonucu, araçtakiler olay yerinde hayatlarını kaybettiler. Daha önce 5 Temmuz'da Kuneytra kırsalındaki Golan Tepeleri sınırı yakınlarında bulunan Neb’a es-Sahir köyünde rejim güçlerinden bir kişi, tatil için evine dönerken kimliği belirsiz kişilerce vurularak öldürülmüştü.

SOHR’un dün aktardığı haberde, işgal altındaki Suriye Golan’ından başlayarak Kuneytra kırsalındaki Hader beldesi yakınlarındaki Kurs en-Nefl bölgesine İsrail uçaklarından broşürler atıldığı bildirildi. Broşürler, Hizbullah'a bağlı el-Mukavemetu’s-Suriye li-Tahriri’l-Golan (Golan’ın Özgürleştirilmesi için Suriye Direnişi) grubunun askeri mevzilerinin bombalanmasından saatler sonra atıldı.

Rejim güçlerine Hizbullah ile birlikte hareket etmemesi uyarısında bulunulan broşürde şu ifadeler kullanıldı:

“Suriye ordusu mensuplarına;

El-Hac Haşim’in Golan’da ve Dera’da bulunduğu ve Hizbullah lehine eylemlerinin Suriye ordusu içinde en önemli öncelik olarak görüldüğü ortaya çıktı. Cevad el-Haşim ve grubu ise 17 Haziran'da el-Kahtaniye üssüne düzenlenen saldırıdan sonra dahi daha önce yaptığımız tüm uyarılarımıza rağmen, halen Kurs en-Nefl bölgesi ve 90. Tugay'ın karargahında dolaşıyor. Hizbullah, günlerce devam eden olaylar boyunca ve ustaca bir şekilde, siz farkına varmadan askeri mevzilerinizde sizi kuklaları haline getirdi.”

Rejim güçlerinin eylemleri konusunda da bir uyarı yapılan broşürde, “Mercek altındasınız. Haşim'e yardım etmeniz size zarar verdi. Onların kötü niyetleri ortaya çıkmaya başladı. Yaptıklarınızdan siz ve çektiğiniz sıkıntılardan ise Hizbullah sorumlu” denildi.


Editörün Seçimi

Multimedya