Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt Emiri, Ulusal Meclis oturumunu açtı ve herkesi ülkeye hizmet etmeye çağırdı

Kuveyt Emiri, Ulusal Meclis oturumunu açtı ve herkesi ülkeye hizmet etmeye çağırdı

Salı, 26 Ekim, 2021 - 14:15

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Ulusal Meclis’in on altıncı yasama döneminin ikinci olağan oturumunu açtı.

Kuveyt Emiri açılış oturumuna, Yüce Allah’a Kuveyt devleti ve halkına hizmet etmek için herkesi doğruluk ve hikmetli olmada başarı vermesi için dua ederek başladı.

Ulusal Meclis Başkanı Merzuk Ali el-Ganim ise konuşmasında, Kuveyt Emiri’nin ülkedeki çıkmazın son bulmasına katkıda bulunmak üzere yaptığı iki otorite arasında diyalog çağrısına övgüde bulundu.

Ganim, kritik sorunları çözmek için siyasi çatışma, iftira, şüphecilik ve ihanet yerine diyalog, fikir birliği ve yapıcı eleştiri ilkelerini etkinleştirmenin önemini vurguladı.

Meclis Başkanı konuşmasına şu ifadelerle devam etti;

“Uzak ve yakın tarihi okuyarak şunu söyleyebiliriz; Diyalog, fikir birliği, beyin fırtınası, nazik ve samimi sözler tüm sorunlarımızı çözmek için her zaman mükemmel bir reçeteydi. Ne siyasi çatışma, ne şüphe, ne tehdit ve ne de ihanet, sorunlarımızı çözüm yoluna koymanın başarılı bir yolu değildir. Burada açıkça söylemek istiyorum. İstisnasız hepimiz yanıldık, kibirli olmayalım. İlk oturumdan itibaren tepkiler ve çekişmeler oldu.”

Vatandaşın hak ettiği gibi yeni bir sayfa açmak için ülke kurucularının çizdiği anayasanın değişmezlerine dönülmesi gerektiğini dile getiren Ganim, “Burada açıkça söylüyorum. Siyasi istikrarı sağlamak, bazılarının iddia ettiği gibi hesap verebilirliğin olmaması anlamına gelmez. Aksine siyasi istikrar, kurucu atalarımızın ortaya koyduğu anayasal araçların sağduyulu, doğru ve akıllıca kullanılmasıyla sağlanır” dedi.

Meclis Başkanı, çok zaman, enerji ve emek harcadıklarını söyleyerek, “Peki ne kazandık? Halk hala eğitim ve sağlık konularında şikayet ediyor. Kuveytli aileler hala konut sorununa pratik çözümler bekliyor. Ekonomi ve reformu hala durağan ve petrol hala tek gelir kaynağımız ve ne yazık ki bu faydalardan habersiziz” diye konuştu.

Ganim konuşmasının sonunda, “Ertelenemeyecek ve görmezden gelinemeyecek önemli ulusal meselelerimiz için çabalarımızı birleştirmek ve bunları gerçekçi bir şekilde üstlenmek için birlik olmak hepimizin görevidir” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya